
Muslimer ber ved slutten av ramadan i en moské i Duisburg den 10. september 2010. Foto: Martin Meissner / AP / NTB.
Delstatsregjeringen i Berlin planlegger å innføre en «aksjons- og minnedag mot islamfiendtlighet» den 15. mars hvert år, kunngjør Raed Saleh (SPD) og Dirk Stettner (CDU), som leder sine respektive partigrupper i den styrende koalisjonen i den tyske hovedstaden.
I henhold til koalisjonens planer, som kunngjøres i forbindelse med feiringen av eid, skal hatet mot muslimer tematiseres sterkere i fremtiden, heter det i en melding fra Deutsche Presse-Agentur (DPA) som er offentliggjort i Berlin-avisen Tagesspiegel.
Den svart-røde koalisjonen ønsker å fremme et tilsvarende forslag i Forbundsdagen i løpet av de kommende ukene for å markere denne spesielle dagen.
«I likhet med mange andre religioner er musliminner og muslimer og religionen deres en integrert og uunnværlig del av Berlin,» sier Saleh til DPA. «Vårt mål må være at alle berlinere skal kunne identifisere seg med byen vår og leve fritt.»
Stettner vil involvere Berlins moskémiljøer i markeringen:
«Berlin står for mangfold og samhold mellom alle religioner. Vi står sammen mot alle former for diskriminering», understreker Stettner. «Ved å innføre 15. mars som en fast minne- og aksjonsdag mot islamfiendtlighet styrker vi samholdet i samfunnet.»
Ifølge Stettner bør dagen offentliggjøres og synliggjøres. «Senatet bør derfor søke dialog med blant annet Berlins moskémiljøer for å kunne tilby møter og en åpen moskédag 15. mars.»
Valget av datoen er FNs og skyldes terrorangrepet på New Zealand for seks år siden:
I 2022 erklærte FN 15. mars som den internasjonale dagen for å bekjempe islamfiendtlighet over hele verden. Dette var en reaksjon på et islamfiendtlig terrorangrep i Christchurch på New Zealand i 2019, der en høyreekstremist drepte 51 muslimer og skadet flere titalls andre.
Islam hører ikke hjemme i Tyskland, sa 76 prosent av de spurte i en tysk meningsmåling i 2018.