– Jeg har en sønn som er livredd for å gå ut, sier Jan-Einar Borgerud. Han risikerer nå fengsel etter han grep inn i en slåsskamp ved Kjennerudvannet i Kongsberg. Til Document forteller han om hvorfor han grep inn.

– For å være helt ærlig. Det virker for meg som politiet beskytter denne innvandrer-gjengen, forteller Borgerud til Document.

Det var en kveld i slutten av mai 2024. Marianne Brandtzæg fikk en telefon hun hadde fryktet lenge: Sønnen hennes og kameraten hans var på badeplassen Kjennerudvannet i Kongsberg. Innvandrergjengen var der.

Ettersom sønnen og hans kamerat er under 18 år, velger Document å anonymisere dem. Vi kaller dem for Jakob og Emil. 

Den gjengen Marianne hadde bedt politiet beskytte guttene mot i årevis. Gjengen består av utlendinger, de fleste av dem med andre statsborgerskap enn norsk. De få som har statsborgerskap, har foreldre fra utlandet.

– Noen ringte fra Kjennerudvannet og fortalte at sønnen min og kompisen hans var der. Så de dro dit for å ta ham, forteller Marianne til Document.

Hun og eks-samboeren Jan-Einar Borgerud kastet seg i bilen. De har en annen sønn sammen.

Terrorisert i årevis

Bakgrunnen for hendelsen strekker seg mange år tilbake. «Jakob», den yngste sønnen til Marianne, har blitt plaget siden barneskolen. Mobbingen eskalerte til ren vold, ran og knivtrusler.

– Han har blitt ranet, forsøkt knivstukket. Det er hele tiden noe, sier Jan-Einar Borgerud.

Familien har anmeldt gjentatte ganger. De har bedt om besøksforbud, kontaktet skole, politi, barnevern og PPT. Resultatet har ifølge familien vært det samme hver gang: Henleggelse.

– Alt blir henlagt. De bruker ikke noe tid på det jeg anmelder, og som vi har masse bevis for, sier Marianne Brandtzæg.

Et av bevisene Brandtzæg henviser til er en video hvor den nå fornærmede mannen, som har Ahmed til fornavn, filmer seg selv mens han slår Jakob i ansiktet flere ganger. Det er tydelig at Ahmed har det gøy underveis. Han delte videoen i sosiale medier.

I en annen video klasker han til en annen gutt, og ber han si: «Sorry boss» til Ahmed. Hvis ikke «voldtar jeg deg», sier han i videoen. Det fører til at gutten sier «Sorry boss».

En tredje video viser at Jakob blir utsatt for vold med kniv, og at han blør fra ansiktet.

Tre av guttene i gjengen hadde besøksforbud mot stesønnen da det oppsto krangel ved Kjennerudvannet. Den fornærmede 16-åringen i saken var selv dømt for vold mot stesønnen bare måneder tidligere, i januar 2024.

Document er helt avhengig av tips fra våre lesere. Har du gode tips eller har informasjon du vil dele? Ta kontakt med vår journalist på e-post. 

Marianne Brandtzæg er mor til «Jakob» som ble utsatt for angrepet av innvandrergjengen. Hun støtter Borgerud 100 prosent, sier hun. Foto: Privat

Politiet bevæpnet seg – men grep ikke inn

Da Jan-Einar og Marianne ankom Kjennerudvannet, traff de først på politiet. Gjengen var blitt bortvist fra badeplassen, men situasjonen var langt fra over.

Ved en bussholdeplass ble familien kastet stein på av guttegjengen. Da de stoppet, forteller Jan-Einar at fem-seks gutter fløy på stesønnens kamerat.

– Det ble ropt grove skjellsord frem og tilbake. Det er helt klart, men ingenting som skal tilsi at folk skal fly på deg, sier Borgerud til Document.

Underveis står fire politifolk ved siden av og observerer hendelsen.

– Jeg ropte på politiet, men de gjorde ikke noe. Det føltes som en evighet, sier Borgerud.

Forklaringen fra politiets side er at de hadde fått melding om at noen i gjengen hadde pistol. De måtte derfor bevæpne seg før de gikk ut av bilene, og politistudentene som var med fikk ikke lov til å delta.

Meldingen om pistol viste seg i ettertid å være feil. Men der gjengen hadde oppholdt seg på Kjennerudvannet, ble det funnet et knokejern i området.

Politiet har beskrevet det som «noen sekunder».

For Jan-Einar gikk sekundene sakte.

– Jeg rakk å gå bak bilen, hente jernstang, gå foran bilen og gripe inn. Det sto fire politifolk og så på, og ingenting skjedde. Jeg rappet til den første jeg fikk tak i, sier han.

Han traff 16 år gamle Ahmed med jernstangen flere ganger på skulder, rygg og arm.

Tiltalt for kroppskrenkelse

Nå er Borgerud tiltalt for kroppskrenkelse etter straffeloven § 271. Påtalemyndigheten ved politiadvokat Eldbjørg Håkonsen Martinsen i Sør-Øst politidistrikt mener volden var ulovlig.

Selv mener han å ha handlet i nødverge.

– Jeg er en ganske frittalende person som ikke er redd. Jeg gjør alt for å forsvare guttene mine, sier han.

Det er ikke første gang han er tiltalt for vold. I 2023 ble han dømt til fire måneders fengsel for vold mot to 15-åringer han mente hadde mobbet sønnen. Også den gang hevdet han nødverge, men retten mente han tok loven i egne hender.

– Marianne fikk bot for å IKKE gripe inn

Mens Borgerud nå er tiltalt for å gripe inn med vold, opplevde Brandtzæg det stikk motsatte: Hun fikk forelegg for å ikke bryte inn i en slåsskamp der en av guttene ble banket.

– Jeg fikk forelegg for å ikke bryte inn da han fikk juling en gang jeg var ute, og så får Jan-Einar tiltale mot seg for å gripe inn. Hva skal man gjøre? spør hun.

Sønnen som ikke tør å gå ut

Konsekvensene for familien strekker seg langt utover rettssalen. Den yngste sønnen, som snart fyller 19, lever ifølge foreldrene nærmest innelåst.

– Han tør ikke gå ut. Han burer seg inne fordi han ikke tør å reise ut. Han burde være ute og finne på ting og gjøre morsomt i den alderen, sier Borgerud.

– Han våkner og skriker, han er livredd. Han virker helt ødelagt, legger Brandtzæg til.

– Vi begynner å bli rettsløse

Borgerud er for tiden arbeidsledig, men jobber til vanlig som lastebilsjåfør. Den siste tiden har han fått brukt mye sammen med «guttene sine». Men nå risikerer han å bli satt i fengsel.

Aktor har bedt om 75 dagers fengsel.

– Når politiet svikter så jævlig at de lar disse ungdommene komme igjen og igjen og slippe unna med ekstrem vold og ran, og det bare blir verre – da er det noe som er riv ruskende galt, sier Brandtzæg.

Jan-Einar oppsummerer det slik:

– Loven skal være lik for alle, uansett hvilken hudfarge du har. Jeg har ikke noe å skamme meg over. Dette må frem i lyset. Ungdommen skal kunne gå fritt uten å være redde.

Han legger til:

– Vi føler at vi begynner å bli rettsløse vi nordmenn i Norge.

Den fornærmede

Ahmed som var 16 år, og ble truffet av jernstangen, er i dag over 18 år. Han har syrisk statsborgerskap, og et langt rulleblad. Flere videoer som Document har sett viser han brukte vold, trusler og angripe andre. Spesielt har det gått utover guttene som vi nevner i denne saken.

Ifølge seg selv har han blitt påvist posttraumatisk stresslidelse (PTSD) som følge av at han ble truffet med jernstangen. Han sliter med å sove, og oppgir å ha vært mye redd.

Sør-Øst politidistrikt er forelagt påstandene fra Borgerud og Brandtzæg, Document har også sendt spørsmål om hvorfor de straffeforfølger mannen som forsvarte sin stesønn og hans kamerat, mens gjengen som gikk til angrep, ikke straffeforfølges.

De har ikke kommentert henvendelsen.


 

Kjøp «Et konservativt manifest» av Jordan Peterson her!

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.