Barn undervises i Dollow i Somalia, 3. april 2017. (Foto: Reuters/Zohra Bensemra)
Innvandringsminister Sylvi Listhaug (Frp) vil foreslå at foreldre som sender barn på koranskole i utlandet, kan miste oppholdstillatelsen.
I mai meldte NRK Dagsrevyen at somalisk-norske barn og unge trygler om hjelp til å komme seg vekk fra koranskoler hvor de har blitt dumpet og ifølge en rapport fra den norske ambassaden i Kenya blir utsatt for torturlignende behandling.
– Foreldre som sender sine barn til koranskole i hjemlandet bør få trukket tilbake oppholdstillatelsen. Det er grufullt å tenke på at barn blir utsatt for dette i 2017. Vi må stå opp for disse barna når ikke foreldrene gjør det og sette foten ned, sier innvandrings- og integreringsminister Sylvi Listhaug (Frp) til Vårt Land.
Dansk Folkeparti varslet nylig at de vil fremme et lignende forslag i det danske Folketinget etter sommerferien, og det ligger an til at dette vil få flertall med støtte fra Socialdemokraterne og Socialistisk Folkeparti.
Nå vil Listhaug at det samme skal innføres i Norge.
– Ved å trekke tilbake oppholdstillatelsen til foreldrene, er det et tydelig signal om hva det norske samfunnet mener om dette, sier Listhaug.
Jan Bøhler, stortingsrepresentant for Arbeiderpartiet i Oslo, er ikke avvisende.
– Det er barn som sendes til koranskoler i for eksempel Somalia mot sin egen vilje og opplever grov behandling, sier Bøhler til Vårt Land.
Han sier det viktigste er å finne ut hvor mange dette gjelder, og om barn er der frivillig.