Bilde: Asbjørnsen & Moes eventyr har noen arketyper fra den norske folkesjela som lever videre, man skal bare skjære gjennom masse ullent prat for å se det. Askeladden er nordmannen, som er heldig, men det kunne også gått helt galt med hans happy-go-lucky-holdning. Når Askeladden treffer den gamle kona med nesegrevet i trestubben, er det kanskje et bilde på alle de problemer Askleaddene rømmer fra?

Noe brast i den norske folkesjela en gang på jappetallet, da uttrykket «å skaffe seg en polakk» entret vårt ordforråd.  -Underforstått: Konkret og fysisk kroppsarbeid er primitivt og nedverdigende for landets intellektuelle ambisjonsnivå, og aller helst bør den slags arbeid overlates til roboter.
Dessuten er det ingen som lenger er interessert i å betale skatt, for vi har ingen samfunnsmoral igjen, vet knapt hva det er og bryr oss heller ikke.
Men i påvente av dugelige roboter leier vi inn billige robotniks fra Øst-Europa, slik at ungdommen vår slipper å bli slitne eller skitne på lankene. De skal jo bli seniorkonsulenter og negledesignere uansett, så hvorfor lære seg kjedelig idiotarbeid?

Skaff deg en polakk, så graver han i hagen, murer, bygger og maler huset ditt, slik at du slipper.
Skaff oss busslaster med landarbeidere fra Balkan som kan dyrke maten vår, så vi slipper alt strevet.
Skaff oss flylaster med asiatiske kvinner som kan pakke fisken vi drar i land, så vi slipper lukta.
Skaff oss noen eksotiske kokker som kan lage lekker mat, så vi slipper lapskaus hver dag
Skaff oss blid svensk ungdom, så vi får servert maten på høvelig vis, uten sure miner.
Skaff oss noen små, underbetalte kvinner som kan rydde og vaske overalt, bare vi slipper å se dem.
Skaff oss noen kjappe idrettsutøvere som kan løpe inn medaljer på våre vegne, for vi orker ikke stort.
Skaff oss noen fillete tiggere vi kan snuble i på gata, for våre egne fattige tør ikke vise seg ute lenger.
Skaff oss noen å synes synd på, så vi slipper å gruble over hva godheten ellers kan brukes til.

-Og etter hvert (kanskje før noen aner):
Vær så snill, skaff oss noe å gjøre, noe å drive med, noe som gir mening, noe nyttig og konkret, hva som helst, bare vi slipper å stirre på en skjerm som levebrød! Vi kan jo ingen ting, så gi oss en mening med livet… please?

Som gjentjeneste for all hjelpen vi mottar kan dere få Herrene Stoltenberg og Jagland til odel og eie, for disse to knektene vil vi helst ikke se her igjen. Utskjemte nordmenn er det siste vi trenger nå…

-Bånn voyage!

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.