Etter avsløringene rundt norske toppdiplomaters samrøre med Jeffrey Epstein har kravet om et lobbyregister på Stortinget skutt fart.

Senterpartiet har allerede snudd i saken, og nå presses Arbeiderpartiet til å revurdere sin mangeårige motstand, skriver Klassekampen.

Skeptisk veteran

Arbeiderpartiet har, sammen med Høyre og Fremskrittspartiet, tradisjonelt stemt ned alle forslag om å registrere hvem som besøker nasjonalforsamlingen for å påvirke politiske prosesser. Nestleder i kontrollkomiteen, Sverre Myrli, advarer mot å forhaste seg inn i et slikt system. Han viser til at han i løpet av sine 25 år på Stortinget knapt har blitt kontaktet av profesjonelle lobbyselskaper.

Myrli frykter at et register i praksis vil ramme helt vanlige folk. Han påpeker at hverdagen hans består av henvendelser fra ordførere, fagforeninger og enkeltmennesker i vanskelige situasjoner. Veteranen stiller seg undrende til nøyaktig hvilket problem et lobbyregister egentlig skal løse, og han vil unngå et regelverk som hever terskelen for at velgerne kan ta direkte kontakt med de folkevalgte. Han trekker også frem at det kan være svært uheldig dersom næringslivsledere i tøffe konkurransesituasjoner eller fagforeningsledere i konflikt tvinges til å registreres offentlig.

Nye tider og krav om åpenhet

Presset øker likevel massivt innad i Arbeiderpartiet. Venstre har fremmet forslag om å utrede ulike modeller for et slikt register. Senterpartiet har på sin side nylig snudd og lagt frem egne forslag der de ber om at ordningen utredes med unntak for aktører der offentlighet kan gi uønskede konsekvenser.

Flere ferske representanter i Arbeiderpartiets stortingsgruppe åpner nå for å endre kurs. Ronny Aukrust mener det er helt nødvendig å vurdere tiltak som kan gjenoppbygge tilliten til politikerne og de politiske prosessene. Lise Selnes i presidentskapet har tidligere uttalt at det rett og slett vil være umusikalsk ikke å vurdere saken på nytt i lys av skandalene rundt Epstein og lukkede norske elitenettverk.

Frykter en ny papirmølle

Selv om kravet om åpenhet vokser, er det fremdeles en uttalt frykt for at et nytt regelverk kun vil føre til et tyngre byråkrati. Stortingsrepresentant Per Vidar Kjølmoen understreker at tidligere forslag har vært så svake at de neppe ville resultert i annet enn mer papirarbeid. Han understreker likevel at han går inn i den interne debatten med åpent sinn.

Saken diskuteres nå for fullt i Arbeiderpartiets stortingsgruppe. Deres konklusjon vil bli avgjørende for om Stortinget til slutt velger å prioritere et åpent lobbyregister eller om frykten for byråkrati og økt avstand til grasrota igjen stanser forslaget.

 

Kjøp bøker fra Document Forlag her!

Flere artikler i denne serien

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.