Norske låntagere må slite med høy inflasjon og høye renter på boliglånene. Situasjonen er annerledes i nabolandene.
I Danmark falt inflasjonen markant til 0,8 prosent i januar 2026, ned fra 1,9 prosent i desember 2025. Dette er det laveste nivået siden april 2024.
Nedgangen skyldes primært lavere priser på strøm, bolig og transport, med andre ord det motsatte av hva nordmenn opplever.
Allerede nå har flere danske matkjeder redusert prisene sine, blant annet Coop, SuperBrugsen, Kvickly, Brugsen og 365discount, skriver TV 2 Danmark.
Samtidig falt den danske kjerneinflasjonen (som ekskluderer energi og ubehandlede matvarer) til 1,9 prosent i januar 2026. I Norge er situasjonen annerledes.
Sterk prisvekst i januar, blir neppe rentekutt med det første
Sverige også
Ifølge den svenske Riksbanken falt inflasjonen til 2,1 prosent i desember. Dermed beveger Sverige seg mot inflasjonsmålet, som er 2 prosent.
Riksbanken satte i september ned styringsrenta til 1,75 prosent. Styringsrenta i Danmark er på samme nivå. Til sammenligning: Styringsrenta til Norges Bank er for tiden 4,00 prosent.
Svenske (og danske) boligeiere må dog fortsatt tåle relativt høye boligrenter, selv om de ligger litt under det nordmenn må betale.
Men med langt billigere mat, for ikke å snakke om prisen på biler, så vil svensker og dansker med arbeid og bolig klare seg greit.

