Mens det totale antallet konkurser i Norge viser en svak nedgang, opplever eiendomsbransjen en alvorlig og unormal bølge av konkurser.

En økning på over 30 prosent hittil i år sammenlignet med i fjor får bransjeorganisasjonen Norsk Eiendom til å slå alarm.

En bransje i dyp krise

Ferske tall fra kredittanalyseselskapet Dun & Bradstreet for tredje kvartal maler et dystert bilde for deler av norsk næringsliv. Til tross for at det totale antallet konkurser har sunket med fire prosent, peker eiendomsbransjen seg ut med en kraftig og bekymringsfull økning.

– Det er en økning i eiendomsbransjen som ikke gjenspeiles i de andre bransjene, sier administrerende direktør i Dun & Bradstreet, Kari Mette Almskog.

Hun beskriver situasjonen som uvanlig.

Sjefen i Norsk Eiendom, Tone Tellevik Dahl, går enda lenger.

– Dette er ganske dramatisk, uttaler hun til Dagens Næringsliv.

Flere årsaker til krisen

Eksperter peker på en kombinasjon av faktorer som har skapt en perfekt storm for eiendomsaktørene. Perioden med høye renter har økt lånekostnadene betydelig. Samtidig har byggekostnadene skutt i været, og et tregere boligmarked har gjort det vanskeligere å selge prosjekter.

Dette rammer spesielt små og mellomstore utbyggere og entreprenører som ikke har den finansielle bufferen til å tåle langvarig press. Resultatet er en konkursbølge som nå skyller over en av Norges viktigste fastlandsnæringer.

Økt usikkerhet fremover

Selv om de generelle konkurstallene gir et inntrykk av stabilitet i norsk økonomi, advarer analytikerne mot å overse de mørke skyene som har samlet seg over eiendoms- og byggebransjen.

Den kraftige økningen i konkurser her kan på sikt føre til ringvirkninger i andre deler av økonomien, blant annet gjennom tap av arbeidsplasser og redusert aktivitet hos underleverandører.

 

Kjøp «Den usynlige energikrigen. Fra Kennedy-attentatet til Nord Stream-sabotasjen» av Alf R. Jacobsen her!

Den usynlige energikrigen av Alf R. Jacobsen

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.