Nesten 2500 syriske asylsøkere venter i usikkerhet på norske mottak, noe som skaper uro og øker presset på lokale ressurser, ifølge Røde Kors.

Dagsavisen melder at Utlendingsdirektoratet (UDI) stanset behandlingen av syriske asylsøknader i desember 2024 etter Bashar al-Assad-regimets fall, for å vurdere situasjonen i Syria.

Bente Pedersen, leder for migrasjon i Målselv Røde Kors, beskriver en krevende situasjon ved mottakene.

– Beboerne rapporterer ensomhet, fortvilelse og i noen tilfeller selvskading. Mange isolerer seg og mister håpet, sier hun.

Røde Kors behovsundersøkelse viser at ventetiden oppleves som nedbrytende. En beboer uttalte:

«Vi ønsker å jobbe og bidra, men ventetiden gjør oss usynlige.»

I mars 2025 sultestreiket over 100 syrere i protest mot forsinkelser i asylsakene, noe som har forsterket utfordringene ved mottak som Målselv, der lokale helsetjenester belastes.

Naghmeh Gorgin, seniorrådgiver i Røde Kors, påpeker at ventetider på opptil tre år er en belastning både for asylsøkerne og for kommunene som finansierer mottakene.

– Lang ventetid hindrer integrering og koster samfunnet dyrt, sier hun.

UDIs enhetsleder Knut Henrik Berntsen bekrefter til Dagsavisen at de har varslet Helsedirektoratet om økt behov for psykisk helsehjelp. UDI jobber med å forbedre informasjon til beboerne gjennom møter og nettsider.

Røde Kors foreslår tiltak som raskere asylintervjuer for midlertidig arbeidstillatelse og bedre psykisk helsehjelp, men mange mottak ligger avsides, noe som begrenser aktiviteter og øker transportkostnader for frivillige organisasjoner.

Berostillelsen kan vare til desember 2025, med mulig forlengelse i seks måneder, ifølge UDI. Dette skaper usikkerhet om asylsøkernes fremtid, samtidig som det utfordrer norske kommuners kapasitet til å håndtere mottakenes driftskostnader og integreringsbehov.

 

Kjøp «Fyrsten» av Machiavelli fra Document her!

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.