Tiden er inne for Oslo Pride. Denne gangen fylt til randen med statsministeren, «Furries», trans-bevegelsen og ikke minst: Motstand mot «genocide» på Gaza, hvor homofili er forbudt.

Det rapporteres om utstrakt vold, tortur og drap på homofile på Gaza-stripen. Men det hindret ikke Oslo Pride i å markere sin tydelige støtte til Gaza som er styrt av den islamistiske terrororganisasjonen Hamas.

Men det så ikke ut til å få en sentral plass i Oslo Pride. Isteden var det lagt vekt på «Furries».

FURRIES: Det var flere i Oslo Pride som hadde kledd seg ut som dyr. Som er et eget «miljø». Foto: X

Furries er personer som kler seg ut i kostymer som menneskelignende dyr, ofte med store hoder, hale og fargerike trekk. Mange av dem lager egne karakterer med navn og personlighet. I Pride-paraden deltar de for å feire deres egen seksualitet, og identietet som «Furry».
Underveis i paraden kunne man observere flere ulike slagord. For eksempel «Transrettigheter er menneskerettigheter. Knus fascismen». I tillegg fant man skeive som støtter Gaza, hvor skeive blir systematiske drept og torturert.
Med slagordet «No pride in genocide. Free palestine!» markerte de deres tydelige avstand til Gaza og palestinerne.
Ifølge Oslo-politiet var det mellom 90.000 – 100.000 som deltok i årets parade, melder NTB.
Statsminister Jonas Gahr Støre deltok i paraden med flagg, og hadde et klistremerke på jakken med transflagget.

Oslo 20250628.
Statsminister Jonas Gahr Støre og utviklingsminister Åsmund Aukrust under Pride-paraden i Oslo. Pride-paraden feirer skeivt mangfold, og går fra Grønland til Pride Park på Kontraskjæret i Oslo lørdag ettermiddag.
Foto: Fredrik Varfjell / NTB


Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.