På State Department hjemmesider har det alltid stått om Kina at «Vi støtter ikke Taiwans uavhengighet». Nå er setningen strøket og det får Kina til å gå amok. De leser det som et oppbrudd fra ett-Kina-politikken.

De fleste vestlige land bøyer seg for Kina og følger ett-Kina-linjen.

Marco Rubio er en hauk i forhold til Kina og Beijing leser nok endringen som begynnelsen på noe som kan bli større.

– Dette sender på alvorlig vis helt feil signaler til separatistene på Taiwan og er bare til skade for freden og stabiliteten i Taiwan-stredet, sier en talsperson for kinesisk UD.

– Vi oppfordrer USA til å rette opp feilene og håndtere Taiwan-spørsmålet med varsomhet, sier Zhu Fenglian.

– Uansett hvor mye Taiwan og USA samarbeider og legger planer med hverandre, vil de aldri kunne endre det faktum at det bare finnes ett Kina i verden, og at Taiwan er en del av det, sier hun. (NTB)

Slettingen kan tolkes som at Beijing ikke lenger skal være trygg på at USA vil sitte passivt å se på en kinesisk invasjon. Bejing slukte Hongkong. Det var et stort tap for Vesten. Trump ønsker ikke at det samme skal skje med Taiwan.

Nå må Bejing gjette: Hvis de setter i gang noe vet de ikke hvordan USA vil reagere.

Taiwan reagerer moderat og hilser endringen forsiktig velkommen. De vokter seg for å provosere Beijing.

De senere år har Taiwan utviklet en egen nasjonal bevissthet som gjør det utenkelig å bli en del av kommuniststyret på fastlandet.

 

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.