
Utrykningspersonell på åstedet for knivdrapene i Aschaffenburg i Tyskland den 22. januar 2025. Foto: Ralf Hettler / DPA via AP / NTB.
Den 28 år gamle afghaneren som i 12-tiden onsdag formiddag drepte et to år gammelt barn og en 41 år gammel mann i en park i Aschaffenburg, var tre ganger blitt dømt til psykisk helsevern for voldsforbrytelser og siden løslatt, opplyser Bayerns innenriksminister Joachim Herrmann (CSU).
28-åringen hadde søkt asyl i Tyskland i 2022 og fått avslag, og var forpliktet til å forlate landet, men var ikke desto mindre blitt igjen. 4. desember hadde han ifølge Herrmann meddelt at han hadde til hensikt å forlate landet frivillig, skriver Bild.
41-åringen som ble drept, antas å ha grepet inn i et forsøk på å stanse den afghanske knivterroristen, opplyser Die Welt.
En jente (2) som ble stukket tre ganger i halsen, overlevde angrepet, som ble utført med en kjøkkenkniv. Det samme gjorde en 61-åring som ble stukket flere ganger i brystet.
Afghaneren, som ikke skal ha vist tegn til «radikale islamistiske holdninger», var siste gang blitt dømt til helsevern den 9. desember, skriver Bild.
«Jeg er lei av å se slike voldshandlinger skje her med noen ukers mellomrom av gjerningsmenn som faktisk har kommet til oss for å finne beskyttelse her», kommenterer Tysklands statsminister Olaf Scholz.
Ifølge Scholz «må myndighetene må jobbe på spreng for å finne ut hvorfor attentatmannen i det hele tatt befant seg i Tyskland», skriver Die Welt.
Kjøp «Dumhetens anatomi» av Olavus Norvegicus! Kjøp e-boken her.

