I 2017 sa den spanske presten Custodio Ballester at radikal islam ønsker å ødelegge vestlig sivilisasjon. For det krever Spanias påtalemyndighet tre års fengsel for oppfordring til hat mot muslimer.
Onsdag stilles presten for provinsretten i Malaga, melder El Mundo.
Sakens fakta skriver seg helt tilbake til 2016, men det som utløser reaksjoner, skjer året etter. I mars 2017 deltar Ballester i tv-programmet «La Ratonera Digital». Han forteller selv om uttalelsene han gav til programmet:
«Der sa jeg tre ting: at radikal islam ønsker å ødelegge den vestlige sivilisasjonen, at moskeene forkynner utryddelse av de vantro, og at ulovlig innvandring ender med å erstatte befolkningen i Europa».
De ordene skulle kort tid etterpå bringe ham i trøbbel. Foreningen Musulmanes contra la Islamofobia (muslimer mot islamofobi) anmeldte ham for hatkriminalitet og diskriminering av islam.
Det spanske rettssystemets kvern maler langsomt, men i 2020 går statsadvokaten i Malaga til straffesak mot Ballester. Saken forsinkes av flere omstendigheter, også koronapandemien. Men nå kommer den altså opp.
Påtalemyndighetens bevisførsel mot presten omfatter lignende ytringer om islam som han i 2016 hadde skrevet i et debattinnlegg med tittelen Den umulige dialogen med islam.
Teksten ble skrevet som et svar på et søndagsbrev fra kardinal og erkebiskop av Barcelona, Juan José Omella, med tittelen Den nødvendige dialogen med islam, der kardinalen hadde hyllet pave Frans’ dialog med Al-Azhar-universitetets storimam Ahmad Al-Tayeb.
Custodio Ballester har vært prest i 27 år og har i dag sitt virke i San Sebastián de Badalona, som ligger under erkebispedømmet ledet av kardinalen han tok til motmæle mot i 2017.
Selv synes han at straffeforfølgelsen vitner om overdrivelse og dobbeltmoral: Påtalemyndigheten bad om 18 måneders fengsel for en algerier som hadde slått to jenter som kysset hverandre på gaten i Valencia, og så ber den om tre år for en uttalelse som noen tar ille opp?
«Jeg viste til jihadisme. Da jeg snakket om islam, viste jeg til radikal islam. Jeg snakket om dem som bruker vold og skjuler seg bak Koranen. Det er viktig å si det. Det er folk som, når du sier jihadisme, tror at du snakker om alle muslimer. Jihadistene er selvsagt ikke alle muslimer, men de som ønsker å undergrave eller innføre en teokratisk orden basert på vold, terrorisme og bruk av tvang.»
Ballester, som minner om ytringsfriheten, legger til at politikere kan komme med langt skarpere uttalelser enn ham selv uten at påtalemyndigheten fatter interesse for dem.
Han anklager ellers bevegelsen mot «islamofobi» som anmeldte ham for å drive rettslig aktivisme og profitere på offentlig støtte, blant annet fra lokalmyndighetene i Barcelona. Han sier at han slett ikke er den eneste som er anmeldt, men at saken hans simpelthen er den som har kommet lengst.
Han ser likevel fortrøstningsfullt på rettssaken, og «stoler på at dommerne er fornuftige».
Kjøp Sokrates’ forsvarstale fra Document her! Kjøp e-boken her.

