Flere titalls illegale båtmigranter skal ha blitt henrettet og kastet over bord av medpassasjerer. Nå befinner morderne seg i mottakssentre på den spanske øygruppen Kanariøyene. Dette melder Remix News.

Spansk politi har innledet en drapsetterforskning etter at overlevende har rapportert at dusinvis av migranter ble drept under en dødelig Atlanterhavsoverfart fra Afrika.

Ifølge vitneforklaringer skal mellom 20 og 30 unge menn fra land sør for Sahara om bord på en migrantbåt med 320 personer fra den vestafrikanske kysten ha konspirert for å drepe medpassasjerer i løpet av den 15 dager lange reisen.

Ifølge en rapport fra OKdiario ble 72 migranter anklaget for hekseri, myrdet med kaldt blod og likene deres kastet over bord før båten ankom Kanariøyene den 25. august. Til sammen 248 migranter overlevde reisen.

Ifølge kilder i rettsvesenet begynte drapene etter uenigheter om mat- og vannforsyninger. Da anklager om tyveri ikke kunne rettferdiggjøre angrepene, gikk de mistenkte over til påstander om hekseri som grunnlag for å drepe. Overlevende har fortalt politiet at grupper av unge menn utførte drapene i et forsøk på å hevde kontroll og bevare ressurser.

Det nasjonale politiet jobber nå med å identifisere alle de mistenkte, som antas å være spredt rundt på tilfluktssteder på øyene.

Flere vitner har allerede bekreftet massakren, og arrestasjoner forventes.

Kanariøyene: Marokkansk båtmigrant brente jente levende

Nesten 300.000 maliere venter på overfart til Kanari­øyene

Myndighetene har ennå ikke fastslått om det var kvinner eller barn blant ofrene. Hvis de ansvarlige blir dømt, kan de risikere livstidsstraff, som kan overprøves i henhold til spansk lov.

I mai avslørte kriminalstatistikk publisert av Spanias innenriksdepartement og gjengitt av La Rázon at antall drap på Kanariøyene hadde steget med 400 prosent i år sammenlignet med 2024. Voldskriminaliteten økte også kraftig på øyene, og både drapsforsøk og seksuelle overgrep økte betydelig i første kvartal av 2025.

I et sterkt intervju med El Mundo i januar anklaget øygruppens president, Fernando Clavijo, Spanias største politiske partier – venstresosialistene (PSOE) og sentrum-høyrepartiet Folkepartiet (PP) – for å ha etterlatt territoriet i en «tilstand av forlatthet», og oppfordret dem til å danne en «stor migrasjonskoalisjon» for å løse den pågående migrasjonskrisen på øyene.

Totalt kom det 46 843 migranter fra Afrika til Kanariøyene i fjor, noe som slår rekorden fra året før på 39 910, ifølge tall publisert av det spanske innenriksdepartementet.

Kjøp Jean Raspails roman «De helliges leir» her! Du kan også kjøpe den som e-bok her.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.