Kristendommen sprer seg i Kina. For å begrense spredningen har Kina tatt i bruk ansiktsgjenkjennelsesteknologi i kirker og ilagt utenlandske misjonærer strenge restriksjoner.

For å overvåke hvem som deltar i gudstjenestene krever myndighetene at registrerte kirker installerer ansiktsgjenkjenningskameraer i kirkelokalene, prekestolen inkludert. 

Religiøs praksis er underordnet partiets ideologi

Kameraene identifiserer og sporer kirkegjengerne, noe som skaper frykt og press på troende kristne, ifølge Christian Broadcasting Network.

I tillegg skal religiøs praksis underordnes kommunistpartiets ideologi. For eksempel må kommunistpartiets hymne synges før tradisjonelle kristne salmer kan fremføres. Disse må heller ikke stride med partiets prinsipper. 

Også dyrkning av kommunistpartiets «helter» prioriteres over kristen tro.

Utenlandske misjonærers handlingsrom er betydelig strammet inn. Trossamfunn med internasjonale bånd og utenlandske misjonærer opplever målrettet undertrykkelse, men det som synes å skremme kommunistpartiet mest, er uregistrerte husmenigheter. 

Arrestasjoner og utvisning er utbredt. For eksempel ble tre pastorer fra Linfen Covenant Church arrestert på anklager om svindel, en pastor ble nylig dømt til nesten to års fengsel, mens to andre fikk tre og et halvt års fengsel – blant annet for å ha hatt søndagsskole og offerkasser i kirken.

Til tross for undertrykkelsen rapporteres det at kristendommen vokser i Kina. Fenggang Yang, en ledende ekspert på religion i Kina, har spådd at landet allerede innen 2030 kan huse den største populasjonen av kristne i verden. 

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.