At sed og skikk endrer seg, er noe vi tidligere tok for gitt. Men med woke stolte ikke lenger portvokterne på at folk tålte å se at menneskene endrer seg. De var redd for smitte. Dermed måtte bøker og filmer sensureres eller utstyres med advarsler. Det ble et Storebror-samfunn.
Uskyldige Disney-filmer som «Peter Pan» og «Dumbo» ble utstyrt med plakater:
«Dette programmet inneholder negative fremstillinger og/eller dårlig behandling av folk eller kulturer. Disse stereotypene var feil da og er feil nå. I stedet for å fjerne dette innholdet, ønsker vi å anerkjenne dets skadelige innvirkning, lære av det og skape en samtale for å skape en mer inkluderende fremtid sammen».
Teksten røper en formynderholdning. Skaperen stoler ikke på at mottakeren selv kan vurdere det som presenteres.
Tidligere hadde vi advarsler mot «sterke scener». Woke sa seg ikke fornøyd med en slik obs!, men måtte vurdere tidligere tiders holdninger og stemple dem og advare mot dem. De kunne ha «skadelig innvirkning».
Inger Lise Rypdal sang «Tilsynet for høg moral», og vi lo av det. Nå er Tilsynet blitt virkelighet, og vi bøyer hodene for det uten å mukke. Det er en fantastisk maktovertagelse i løpet av bare noen få år.
Trump hadde sunn fornuft og gjorde et oppgjør med woke til en hovedsak.
Han har forbudt føderale myndigheter å ha noe med DEI å gjøre.
Det får som konsekvens at Disney nå endrer teksten på gamle filmer.
Fra 2019 begynte Disney å legge til advarsler på filmer laget på 1940- og 50-tallet om at de inneholdt utdaterte kulturelle skildringer, stereotyper og rasisme.
Nå står det: «Dette programmet presenteres slik det opprinnelig ble skapt og kan inneholde stereotypier eller negative fremstillinger».
Nå skal dette heller ikke spilles av automatisk før filmen starter, men bli å finne blant opplysningene om filmen, ifølge Axios, som omtalte saken først. (NTB)
Men NTB klarer ikke oversette DEI korrekt. Dermed får de stilt Trump i et dårlig lys.
President Donald Trump beordret nylig slutt på arbeid med mangfold, likeverd og inkludering, kjent som DEI, i de føderale myndighetene.
E’en står ikke for likeverd, men for equity, som det ikke finnes noe adekvat ord for på norsk, men det betyr «likt utfall», at alle får starte likt, noe som er likhet, men woke krever at alle også kommer likt i mål. De anlegger rasemessige kriterier for at det skal skje: Hudfarge, religion, etnisitet bestemmer hvem som skal «komme inn» og få jobben.
Dermed avslører woke og DEI hva det går ut på: Det er en anti-hvit ideologi for å ramme Vesten.
Hans Rustads bok om Trump er akkurat kommet fra trykkeriet! Kjøp den her.

