Foto: Ohad Zwigenberg / AP / NTB.

Hamas har trukket seg fra noen av avtale­punktene i den frem­forhandlede våpenhvile­avtalen, sier den israelske stats­ministerens kontor. Regjeringens avstemning om avtalen, som skulle skje klokken 10 norsk tid, er derfor utsatt.

Statsministerens kontor hevder at Hamas skaper «krise» i siste øyeblikk, skriver Times of Israel.

«Hamas har gått tilbake på overens­komstene og skaper en krise i siste øyeblikk som forhindrer en avtale,» sier stats­ministerens kontor i en uttalelse, som er utgitt på både engelsk og hebraisk.

«Det israelske kabinettet vil ikke tre sammen før meklerne har gitt Israel beskjed om at Hamas har akseptert alle elementene i avtalen.»

I går kveld kunngjorde både Qatars stats­minister, USAs president Joe Biden og USAs nyvalgte president Donald Trump at en avtale var inngått, men stats­minister Benjamin Netanyahu har fortsatt å insistere på at den endelige avtalen ikke er under­tegnet, og at det fortsatt gjenstår en del detaljer.

 

Kjøp Giulio Meottis «De nye barbarene» fra Document Forlag her! Kjøp e-boken her.

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.