En mann (25) fra Sør-Sudan som var kjent for politiet, dro i 22-tiden torsdag kveld med seg en tysk kvinne (18) i døden på sporet da et tog ankom T-bane­stasjonen Wandsbek-Markt, nordøst i Hamburg.

Motivet bak det kombinerte drapet og selvdrapet er ikke kjent, og det er uklart om offeret var tilfeldig, melder Die Welt.

Plutselig går en mann mot en ung kvinne som venter på perrongen, griper tak i henne med begge armene og drar henne med seg ned på sporene i et enkelt, brutalt øyeblikk, mens toget allerede kjører inn på stasjonen. Sekunder senere er begge døde.

Handlingen skjer så raskt at ingen rekker å gripe inn. Ingen kan hjelpe kvinnen, som selv, med døden for øynene, ikke forstår hva som skjer. Flere mennesker blir øyenvitne til denne tragedien på T-banestasjonen Wandsbek-Markt, og må senere få hjelp av akuttpsykologer. Det er en handling som reiser mange spørsmål, og knapt noen av dem er besvart så langt.

Det finnes vitneutsagn som tyder på at mannen var beruset. I en videoreportasje fra «Focus» forteller et vitne at den 25 år gamle mannen skal ha vaklet mot kvinnen og grepet tak i henne fra siden. Deretter skal han ha sagt: «Jeg tar deg med meg.» Sekunder senere skal han ha falt ned på sporene sammen med henne.

18-åringen var fra Norderstedt-området i Schleswig-Holstein. Etterforskerne i saken forsøker å ta rede på om hun kjente sin drapsmann. I mellomtiden er politiet sparsomme med opplysninger.

Ifølge påtalemyndigheten skal han allerede ha vært kjent av politiet. Det er uklart hvilke lovbrudd han har begått. En talskvinne ønsket ikke å kommentere saken.

Sørsudaneren var i Tyskland på humanitært grunnlag:

Ifølge Die Welts opplysninger hadde den 25 år gamle mannen gyldig oppholdstillatelse og hadde bodd i Hamburg siden midten av 2024. Mannen hadde kommet til Tyskland gjennom humanitære opptaksprogrammer i delstatene og bodde sist i en bolig i byen.

De som kommer fra Sør-Sudan, kan ikke returneres:

Sørsudanere får ofte beskyttelsesstatus i Tyskland, fordi landet i mange år har vært preget av borgerkrig, etnisk vold, sult og en omfattende statskollaps. Returnering anses som uakseptabelt på grunn av den vedvarende ustabile sikkerhetssituasjonen og alvorlige menneskerettighetsbrudd.

Det er så langt ingen indikasjoner på at handlingen var islamistisk motivert, skriver Die Welt.

 

Kjøp «Europas underlige død»!

 

Kjøp bøker fra Document Forlag her!

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.