Fem iranske kristne er av Teherans revolusjonsdomstol dømt til en samlet straff på over 50 års fengsel for religiøse aktiviteter som bønn, dåp, nadverd, julefeiring og utdeling av Bibler. De tiltalte ble informert om dommen i desember og ble gitt tyve dager på å anke.

  • Nasser Navard Gol-Tapeh, kristen konvertitt: Ti år for «propaganda mot islam» pluss fem år for sammensvergelse.
  • Joseph Shahbazian, iransk-armensk pastor: Ti år for «propaganda mot islam» pluss fem år for sammensvergelse.
  • Lida Shahbazian, Josephs kone: åtte år.
  • Aida Najaflou, kristen konvertitt: Ti år for «propaganda mot islam», fem år for sammensvergelse og to år for propaganda mot islam via sosiale medier, totalt 17 år.
  • En femte, ikke navngitt kvinne bidrar til den totale straffen på over 50 år.

De dømte er konvertitter fra islam til kristendom. De ble arrestert i februar 2024 for oppmøte i husmenigheter. Nasser og Joseph er tidligere fengslet for lignende aktiviteter; Nasser sonet fem år før han ble løslatt i oktober 2022, mens Joseph ble satt fri i september 2023 efter å ha sonet ett år.

En rekke kilder rapporterer uavhengig av hverandre om et betydelig antall iranere som konverterer fra islam til kristendom. Dette beskrives som en av de raskest voksende kristne bevegelsene i verden. Imidlertid er tallene usikre på grunn av at konvertering er forbudt, det straffes hardt og verifisering av tallene er umulig i et lukket samfunn. Fenomenet er allikevel bemerkelsesverdig og ofte omtalt som en «stille revolusjon».

Open Doors rangerer Iran blant de ti verste land for kristne.

Irans mullaher på randen

 

Kjøp Sokrates’ forsvarstale fra Document! Kjøp e-boken her.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.