Ministerpresidentene i de to østtyske delstatene Sachsen og Sachsen-Anhalt, CDU-politikerne Michael Kretschmer og Reiner Haseloff, er kritiske til de lovfestede ambisjonene om at Tyskland skal oppnå «klima­nøytralitet» allerede i 2045.

Energiomstillingen som i Tyskland går under navnet Energiewende, skal etter planen resultere i netto nullutslipp av klimagasser om tjue år.

Dette målet fremstår stadig mer urealistisk, og regjeringssjefene i de to delstatene, som var en del av Øst-Tyskland før gjenforeningen i 1990, ønsker seg en oppmykning av denne tidsplanen, melder Mitteldeutscher Rundfunk (MDR).

Kretschmer og Haseloff ønsker nå å diskutere dette åpent, opplyser den regionale tyske allmennkringkasteren.

Kretschmer er ingen tilhenger av den «grønne» omstillingen, men i tråd med tysk politisk kultur, ordlegger han seg forsiktig:

Kretschmer ønsker en debatt om hvorvidt Tyskland virkelig trenger å være 100 prosent klimanøytralt innen 2045. «Jeg tror vi bør tenke over dette igjen med måte, for det ville bety enorme kostnadsbesparelser hvis vi ikke oppnådde 100 prosent innen 2045, men kanskje 90 eller 80 prosent. Eller om dette målet også kunne skyves litt tilbake.»

Poenget, slik Michael Kretschmer ser det, er at energiomstillingen er dyr. «Og hvis energikostnadene er så høye at de fører til avindustrialisering, at basisindustrien forlater landet vårt, så er det ikke en suksess. Slik vil jeg se det. Og fremfor alt flytter disse industriene til land som ikke har de samme miljøverntiltakene som i Forbundsrepublikken Tyskland. Så det er heller ikke en suksess for klimabeskyttelsen.» Kretschmer beklager at Dow Chemical Company har forlatt sine fabrikker i Schkopau og Böhlen.

Haseloff støtter sin kollega:

I et intervju med tv-kanalen til Die Welt advarer han mot at hele industrigrener kan kollapse på grunn av det rigide klimamålet. Haseloff er også for en «modifisering av veikartet».

Klimabransjen i Tyskland reagerer med forskrekkelse, blant andre professor i energisystemer ved universitetet i Leipzig, Jens Schneider:

«Å bremse ned eller stille spørsmål ved tempoet er ingen løsning i det hele tatt. Vi må se på dette som en mulighet, en mulighet for hele landet vårt og for de enkelte regionene. Og det er den riktige veien å gå. Vi må se fremover, vi må lete etter nye svar og ikke falle tilbake til gamle motsetninger. Det gir ingen mening fra mitt ståsted.»

Sjefen for energibørs EEX i Leipzig, Peter Reitz, viser til en rapport som sier at energien egentlig er billig:

Ifølge rapporten koster strøm på børsen nå mindre enn før energikrisen, justert for inflasjon – blant annet takket være utbyggingen av fornybar energi. «Og det andre budskapet er at energimarkedet forventer at prisene på gass og elektrisitet vil falle ytterligere på mellomlang sikt. Og dette er ikke hvilke som helst spådommer, dette er omsatte priser. Du kan allerede i dag sikre deg strøm for tre år frem i tid til en garantert pris.» Dette er betydelig lavere enn dagens priser på strøm eller gass.

Likevel synes tyskere flest at strømregningen er høy, bemerker MDR.

 

Kjøp «Usikker vitenskap» av Steven E. Koonin som papirbok og som e-bok.

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.