Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) har i valgkampinnspurten stengt døren for formelle samarbeidsavtaler med partiene Rødt og Miljøpartiet De Grønne (MDG).
Han understreker at de politiske avstandene er for store for å inngå slike avtaler.
Uttalelsen kom under hans siste reise med valgkampbussen.
— En samarbeidsavtale er ikke et godt redskap for å møte de årene vi står foran, med omstillinger og viktige beslutninger, sier Støre til Dagbladet Børsen.
Han legger til at det ikke er «naturlig med noen form for formalisert samarbeidsavtale» med partier som Rødt og MDG.
Statsministeren sier likevel at han vil lede et «lyttende parti» og ha en åpen dialog med de andre partiene på Stortinget. Han bekrefter at han ikke har booket hotell for eventuelle regjeringsforhandlinger, slik det ble gjort på Soria Moria og Hurdal i tidligere valg.
Ifølge Støre er dette et uttrykk for Arbeiderpartiets «lesning av det politiske bildet».
Tidligere har Rødt-leder Marie Sneve Martinussen og MDG-leder Arild Hermstad tatt til orde for å samarbeide med Ap for å sikre et rødgrønt flertall. Støre har tidligere uttalt at han har gitt opp drømmen om et flertall med Senterpartiet og SV, og at det er mest sannsynlig at han vil regjere alene i en ny mindretallsregjering dersom de rødgrønne vinner valget.
Han understreker at Ap vil søke flertall for budsjettet på sin side av streken.
— Et hovedspørsmål er om du har en Arbeiderparti- eller en Fremskrittsparti-ledet regjering. Disse partiene vet av 30 års erfaring at EØS-avtalen, NATO-avtalen og trygg økonomisk styring er prinsipper som ligger fast om de peker på Arbeiderpartiet. Det er ikke til å diskutere. Det tror jeg de andre partiene vet og forstår, avslutter Støre.
Flere artikler i denne serien
- Kontrollkomiteen: Løgn er ikke konstitusjonelt pliktbrudd
- Arbeiderpartiets valgflesk-løgner: Stortinget saksøkes
- Islamsk Råd forsøkte å presse Rødt til Israel-ultimatum – belønnet SV for partiets harde linje
- LO-nestleder advarer mot pengemakt etter å ha gitt en kvart milliard til venstresiden
- Ungdomstopp gir Pollestad skylden for valgkatastrofen
- Høyre-topper retter skarp kritikk mot partiledelsen etter valgnederlag
- Flere stemmer enn det skal være ved valglokale: – Vi har ingen forklaring
- Venstre-nestleder Sveinung Rotevatn legger skylden for valgnederlaget på rike støttespillere
- Bjørnar Skjæran kan få Stortingets tøffeste jobb
- Senterpartiet avviser borgerlig regjering: – Det skjer bare ikke
- Se video: Rødt-politiker roper «død over IDF» – skal nå inn på Stortinget
- Tøft å stå utenfor: Pensjonistpartiet størst, fulgt av Norgesdemokratene, INP og Konservativt
- En tynn, skjør seier
- Emilie Enger Mehl og Sveinung Rotevatn ute av Stortinget
- Støre inviterer rødgrønn side til samtaler – før valget utelukket han samarbeidsavtaler
- Solberg antydet egen avgang som Høyre-leder

