Jonas Gahr Støre (Ap) vil de nærmeste dagene invitere de rødgrønne partiene til samarbeidssamtaler, etter at Arbeiderpartiet ble landets største parti i stortingsvalget.
Støres invitasjon kommer til tross for at han før valget uttalte at han ikke ville ha noen formaliserte samarbeidsavtaler med partier som Rødt og MDG.
Under sin valgvake sa statsministeren at han vil invitere hvert enkelt parti som har pekt på ham som statsminister til samtaler. Han understreker at han vil lytte til hva som er viktig for dem.
Støre har tidligere uttalt at «de politiske avstandene er for store i grunnleggende spørsmål» til å inngå samarbeidsavtaler med Rødt og MDG.
De rødgrønne krever samarbeid
Den rødgrønne siden oppnådde flertall i stortingsvalget. Dette flertallet er avhengig av støtte fra hele blokken for å få et budsjett igjennom. SV-leder Kirsti Bergstø tar til orde for å samle den rødgrønne siden.
– Jeg har gratulert Støre med valget, og er klar for å snakke med ham. Jeg vil også snakke med de andre partilederne, for nå er det veldig viktig at vi samler oss på rødgrønn side og kan stå sammen om en plan som gjør livet til folk bedre, sier hun til NTB.
Rødt-leder Marie Sneve Martinussen, som har kalt et slikt samarbeid for «tuttifrutti-samarbeid», sier til pressen at hun synes «tuttifrutti smaker veldig godt». Hun har flere krav til Ap, blant annet at de må gjøre mer for Palestina, styrke velferden og folkestyret.
Skatt og forhandlinger
Støre har også gjentatt invitasjonen til et bredere skatteforlik på tvers av blokkgrensene. Han ønsker å skape mer forutsigbarhet i næringslivet. Før valget avviste Støre imidlertid å inngå forhandlinger om et bredt skatteforlik, da han mente at Ap ikke kunne gå inn i forhandlinger med partier som ikke ville godta hans politikk.
Den nye regjeringen med Jonas Gahr Støre i spissen skal nå allikevel i gang med å forhandle med de rødgrønne partiene.
Kjøp «Fyrsten» av Machiavelli fra Document her!
Flere artikler i denne serien
- Kontrollkomiteen: Løgn er ikke konstitusjonelt pliktbrudd
- Arbeiderpartiets valgflesk-løgner: Stortinget saksøkes
- Islamsk Råd forsøkte å presse Rødt til Israel-ultimatum – belønnet SV for partiets harde linje
- LO-nestleder advarer mot pengemakt etter å ha gitt en kvart milliard til venstresiden
- Ungdomstopp gir Pollestad skylden for valgkatastrofen
- Høyre-topper retter skarp kritikk mot partiledelsen etter valgnederlag
- Flere stemmer enn det skal være ved valglokale: – Vi har ingen forklaring
- Venstre-nestleder Sveinung Rotevatn legger skylden for valgnederlaget på rike støttespillere
- Bjørnar Skjæran kan få Stortingets tøffeste jobb
- Senterpartiet avviser borgerlig regjering: – Det skjer bare ikke
- Se video: Rødt-politiker roper «død over IDF» – skal nå inn på Stortinget
- Tøft å stå utenfor: Pensjonistpartiet størst, fulgt av Norgesdemokratene, INP og Konservativt
- En tynn, skjør seier
- Emilie Enger Mehl og Sveinung Rotevatn ute av Stortinget
- Solberg antydet egen avgang som Høyre-leder
- Offensiv Vedum tross katastrofalt valgresultat
- Sveits-utflyttere: – Nordmenn vet ikke sitt eget beste
- Samene vil ha kommunisme og helsetilbud
- Ola Svenneby: Statsministerspørsmålet har ødelagt
- Historisk valgresultat for FrP – småpartiene med valgnederlag
- NRK-prognose: Rødgrønn side ligger an til valgseier
- Erna ber mediene gå i seg selv – gjorde de jobben sin?
- Fikk stemme med profilbilde som legitimasjon
- Folk er så sinte: Formuesskatten splitter Norge før valget

