USAs president Donald Trump har signert en ordre som begrenser eller forbyr innreise til USA for borgere fra totalt 19 land i Asia, Afrika og Karibia.

Beslutningen ble offentliggjort onsdag av CBS News, med henvisning til kilder i administrasjonen.

Forbudet omfatter statsborgere fra tolv land: Afghanistan, Myanmar, Tsjad, Kongo, Ekvatorial-Guinea, Eritrea, Haiti, Iran, Libya, Somalia, Sudan og Jemen.

For flere av disse landene gjelder et fullstendig innreiseforbud. I tillegg begrenses innreise for personer fra sju andre land: Burundi, Cuba, Laos, Sierra Leone, Togo, Turkmenistan og Venezuela.

Tiltaket er en fortsettelse av president Trumps innvandringspolitiske linje. Under hans første presidentperiode innførte han et innreiseforbud for borgere fra syv overveiende muslimske land, som senere ble justert og opprettholdt av Høyesterett i 2018.

Trumps etterfølger, Joe Biden, opphevet dette forbudet i 2021 og beskrev det som «en skamplett på vår nasjonale samvittighet».

Trump-administrasjonen har begrunnet det nye innreiseforbudet med hensynet til nasjonal sikkerhet og behovet for strengere kontroll ved grensene.

 

 

Usensurerte nyheter. Abonner på frie og uavhengige Document.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.