Arbeiderpartiet ligger godt an til å få topplederstillingen i Norad, etter Bård Vegar Solhjells overraskende oppsigelse i mars.
Utenriksdepartementet leter etter ny direktør i Norad. Ifølge høytstående kilder i Arbeiderpartiet er det ingen ulempe å ha partiboken i orden.
De ikke navngitte kildene mener, ifølge Panorama Nyheter, at disse kandidatene ligger best an:
- Gry Larsen (49)
- Raymond Johansen (64)
- Håvard Mokleiv Nygård (41)
- Marianne Marthinsen (45)
- Jette F. Christensen (45)
De ikke akkurat upartiske kildene mener ikke uventet at partitilhørighet i Ap kan telle positivt. Så har da også fire av fem på listen de kommer med bred bakgrunn fra partiet.
Nygård (41) er den eneste uten Ap-tilknytning. Han er dag kunnskapsdirektør i Norad og var tidligere ansatt som forsker ved PRIO (Fredsforskningsinstituttet).
Gry Larsen var leder av AUF før hun ble stortingspolitiker fra Oppland i to perioder mellom 1997 og 2009. Hun var så Jonas Gahr Støres politiske rådgiver og statssekretær i UD frem til 2013. Hun sitter også i Nobelkomiteen. Hun har nylig sagt opp fra Grieg-gruppens morselskap i Bergen og slutter der 1. mai. Hun har også bistandserfaring som generalsekretær i hjelpeorganisasjonen Care Norge.
Raymond Johansen er tidligere byrådsleder for Ap i Oslo og var statssekretær i UD i Stoltenbergs første og andre regjering. Han var dessuten partisekretær i Ap fra 2009 til 2015.
Marianne Marthinsen har sittet på stortinget for Ap i 16 år og var finanspolitisk talskvinne i perioden 2014-2017. Hun er tidligere journalist og nå frilansforfatter og spaltist i Aftenposten, samt nestleder i stiftelsen Litteraturhuset i Oslo.
Jette F. Christensen er også tidligere stortingsrepresentant for Ap. Hun har vært medlem i Europarådets parlamentarikerforsamling og delegat til FNs generalforsamling. Hun jobber nå som foredragsholder og Europa- og sikkerhetsanalytiker i Altinget og er dessuten visepresident i rådet til Den norske Helsingforskomité.
Hun er den eneste av Ap-kandidatene som har svart på Panorama Nyheters henvendelse:
– Så hyggelig å bli nevnt i forbindelse med en av de viktigste stillingene man kan ha i en tid der demokratiet, rettsstaten og internasjonalt samarbeid er under press. I vår tid er Norads virksomhet også sikkerhetspolitisk.
Det var bare et års tid siden Bård Vegar Solhjell fikk fornyet åremål for seks nye år som Norad-sjef, da han meldte avgang i forrige måned. Han slutter i juni og sjefsjobben overtas midlertidig av Lisetta Trebbi.
Også tidligere ekspedisjonssjefer fra UD nevnes som mulige kandidater overfor Panorama Nyheter. Kunngjøringen av ny direktør kommer til høsten.
Fra asken til ilden: 60 bistandsmilliarder samlet i «Super-Norad»
Kjøp «Dumhetens anatomi» av Olavus Norvegicus! Kjøp e-boken her.


