Den 36 år gamle mannen som ble pågrepet for massepåkjørselen i Derby lørdag kveld, er opprinnelig fra India. Antiterrorpolitiet bistår i etterforskningen.

Politisjef Emma Aldred opplyste på en pressekonferanse søndag at den siktede har bodd i Storbritannia i «en del år».

Etterforskerne holder alle muligheter åpne når det gjelder motiv og sier at det er vanlig prosedyre ved hendelser av denne typen å koble inn antiterrorpolitiet. Aldred understreket at dette ikke automatisk betyr at hendelsen blir etterforsket som terror.

De første meldingene gikk ut på at 20 mennesker var meid ned. Tallet på alvorlig skadede er nå syv. Alle er utenfor livsfare.

Som Document skrev i går, har også Derbys kontroversielle borgermester Ajit Atwal koblinger til India. Det var der han ble avbildet med en kolbeløs Kalashnikov i 2014, da han var kommunerådmann. Bildet ble lagt ut på Twitter og førte etter hvert til at han måtte trekke seg.

Atwal er født i Derby, mens familien hans etter alt å dømme stammer fra den nordlige delstaten Punjab i India, som grenser til Pakistan.

Øyenvitnet Marcus Lucas sa ifølge BBC at han så folk liggende på gaten som så ut til å være alvorlig skadet og ikke beveget seg. Han sa at Derby ikke er et sted der folk vanligvis sier at «det hender aldri her».

Byen har en høy andel innvandrere og hadde en grooming-gjeng med 13 mistenkte fremmedkulturelle, hvorav ni til slutt ble dømt for voldtekt og seksuelle overgrep mot sårbare ungjenter.

Politisjefen hevder at politiet kom til åstedet «innen få sekunder». 36-åringen kunne pågripes etter syv minutter, på motsatt side av sentrum. Påkjørslene skjedde i den populære utelivsgaten Friar Gate.

Den mistenkte inderen sitter i varetekt og avhøres av Derbyshire-politiet.

Muharem Celebi, som eier en restaurant i gaten, fortalte til The Times at han så en kvinne som lå på fortauet med blod rennende fra hodet og en mann som lå blødende i veibanen. Et annet vitne beskrev en bevisstløs kvinne liggende midt i gaten.

Massepåkjørsel utenfor nattklubb i Derby i England

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.