– En kniv i ryggen. Slik beskriver Morits Skaugen Jr. måten Terje Rød-Larsen, ved hjelp av Jeffrey Epstein, utnyttet ham for å overta en stor leilighet på Frogner til spottpris. Nå bekrefter han også at Epstein truet ham til å selge.
Torsdag skrev Document at Epstein utsatte Skaugen for forsøk på utpressing av fire millioner kroner. Det kom etter at han følte seg presset til å godta Epsteins og Rød-Larsens vilkår i eiendomssaken.
Slik drev Epstein utpressing av skipsreder etter Rød-Larsens eiendomskupp
Fredag stod Skaugen frem i VG og fortalte at Epstein truet ham.
Uttalelsene kaster lys over detaljer som ikke kan verifiseres av e-poster og tekstmeldinger fra Epstein-arkivet.
Trodde møtet handlet om leiekontrakt
Document skrev torsdag at Skaugen ble bedt om å signere på et papir i Paris, uten at det var kjent om han ble utsatt for trusler eller tvang. Vi henviste også til at Epstein ikke var fremmed for å bruke trusler i en lignende utpressingssak mot en norsk filmregissør.
Nå forteller Skaugen til VG at han trodde møtet i Epsteins 18-roms leilighet i Paris skulle handle om forlengelse av Rød-Larsens og Juuls leiekontrakt for leiligheten i Drammensveien 42.
Men utsagnet stemmer ikke overens med en e-post Skaugen skrev til Epstein 31. mars 2018.
Det var en uke før møtet i Paris, 7. april 2018.
I e-posten, som Document publiserte i sin helhet torsdag, kom Skaugen med et detaljert forslag til løsning på konflikten om leiligheten på Frogner, og om hvordan partene sammen skulle skaffe nok penger til at DNB kunne slette pantet.
Tidslinjen viser altså at Skaugen forut for møtet var kjent med Rød-Larsens ambisjon om å utløse kjøpsopsjonen han fikk i 2011, til tross for at den gikk ut på dato i 2016.
Det har ikke lyktes Document å komme i kontakt med Morits Skaugen Jr. for kommentar.

Kjøpskontrakten mellom Morits Skaugen Jr. og Terje Rød-Larsen/Mona Juul, slik den fremstår i sladdet form i Epstein-arkivet.
Skaugen forteller at han møtte Rød-Larsen første gang i 2005. Seks år senere ba diplomaten ham om hjelp. Mens Rød-Larsen jobbet i New York, trengte Mona Juul og det da 10–11 år gamle tvillingparet deres en leilighet i Oslo. Skaugen kjøpte dermed leiligheten og leide den ut til diplomatparet frem til de kjøpte den i 2018.
Fra 2014 hadde ikke lenger familien behov for å bo i Oslo, ettersom Juul ble Norges ambassadør i London. Etter at kjøpet av luksusleiligheten i Oslo var sikret, ble hun 14. januar 2019 ansatt som ambassadør ved Norges faste delegasjon til FN i New York. Der var hun til 2023.
Skaugen sier til VG at Epstein til møtet hadde laget klart et verdenskart som han la foran seg på bordet.
– I kartet var alle våre viktigste kunder tegnet inn og hvor de holdt til i verden, i tillegg til våre viktigste finansieringsforbindelser. Epstein så på kartet og sa til meg: «Ser du hva dette er?»
– Ja, en oversikt over vår virksomhet, skal da Skaugen ha svart.
Skaugen var da direktør for rederiet IM Skaugen, som gikk konkurs i begynnelsen av oktober 2018.
– Fryktet konsekvensene
Epstein viste rederen rundt i leiligheten og pekte på bilder av seg selv sammen med statsledere og finansministre i de ulike landene på kartet. Til og med et bilde av styrelederen i banken som lånte rederiet penger, skal han ha vist frem.
– Han sa det ville vært ille hvis de ikke var villige til å gjøre mer business med meg, og at det lett kunne skje hvis vi ikke kom til en enighet, sier Skaugen ifølge VG.
Skaugen sier han opplevde en «frykt for konsekvensene av det jeg opplevde som en helt åpenbar plan, og som Epstein var i stand til å gjennomføre».
– Jeg opplevde ikke at han bløffet meg.
Epstein skal deretter ha kommet med enda en trussel:
– Han sa at min familie skulle få lide for dette.
Epstein la til at de «ikke kunne fortsette å la et av Skaugens familiemedlemmer jobbe for dem».
«De» tolkes av Skaugen som Rød-Larsen og Epstein.

Camilla Reksten-Monsen er datter av Morits Skaugens kone, Grace Reksten Skaugen. Hun var Terje Rød-Larsens personlige sekretær i nesten 10 år. (Foto: Privat)
Familiemedlemmet det ble referert til, er Skaugens stedatter, Camilla Reksten-Monsen. Hun var ansatt som Terje Rød-Larsens høyre hånd ved International Peace Institute (IPI) sitt hovedkontor i New York fra 2010 til han måtte gå fra stillingen i 2020.
Som Document omtalte i går, fortsatte hun å jobbe for Rød-Larsen i flere år etter at stefarens konflikt med Epstein og Rød-Larsen toppet seg.
Ifølge en e-post fra Skaugen til Epstein brøt Rød-Larsen kontakten med ham så snart eiendomstransaksjonen var gjennomført.
Dette bekrefter han selv til VGs journalist. Han sier at han ikke har sett Rød-Larsen siden 2018, bortsett fra i en 80-årsdag. Der møtte Rød-Larsen ifølge Skaugen aldri blikket hans.
– Planlagt skuespill
– Da jeg fant ut at han, sammen med en kriminell, hadde lagt en plan for å presse og svindle meg, opplevde jeg det som en kniv i ryggen.
Skaugen beskriver Rød-Larsen som en tidligere nær venn. Men sett i lys av Epstein-dokumentene tror han forklaringen om at Rød-Larsen var syk og ikke kunne være med på møtet i Paris, var en del av et planlagt skuespill.
Kjøp «Fyrsten» av Machiavelli fra Document her!
Flere artikler i denne serien
- Mette-Marit er skyteskive, men hvor er de andre aktørene i Epstein-saken?
- E-poster sår tvil om kronprinsessens forklaring i Epstein-saken
- Mette-Marit oppe til eksamen
- NRK i morgen: Mette-Marit intervjues om Epstein-kontakt
- Stortinget krever Epstein-svar fra forsvarsministeren: – Hvor involvert var e-tjenesten?
- Støre forsøker å begrense gravingen i Epstein-saken
- Rød-Larsens advokater brøt hvitvaskingsloven – slipper straff
- Daniel Haugerud om Epstein-skandalen: – Norske medier svikter
- Hemmelige dokumenter fra UD funnet i Epstein-finansiert kjellerbod
- Nye 50.000 Epstein-dokumenter fredag
- IPI-millionene: Tidligere Norad-sjef mener personlige bånd trumfet det faglige
- Hvem blir Epsteins neste offer?
- Bill Clinton svarte på hvert eneste spørsmål i Epstein-høringen, sier komitéleder
- Jagland fortjener stormen, men vi trenger ikke sparke en mann som ligger nede
- Bistandseliten slår ring om seg selv etter Epstein-skandalen
- Her møtes de i hemmelighet
- Ukulturen er overalt, men de på toppen har ansvaret
- Epstein-skandalen tvinger frem ny debatt om lobbyregister på Stortinget
- Sjokktall fra Oslo-prosessen avslører at Terje Rød-Larsen krevde dobbel ministerlønn
- Slakter milliardbruk og elitenettverk i norsk utenrikspolitikk
- Nobel-direktøren tror de har gjort funn av interesse for Økokrim
- Støre i hardt vær om forsvunne Oslo-dokumenter: – Prøver å vri seg unna
- Epstein ba Børge Brende om å modernisere eksklusivt elitenettverk
- Rød-Larsen kjøpte nabotomt i Hellas til «oppsiktsvekkende høy pris»


