Baron Mandelson ble sparket som britisk ambassadør i Washington på grunn av nære forbindelser med Jeffrey Epstein. Men det skulle bli verre. Forrige helg ble han bokstavelig talt tatt med buksene nede da mer Epstein-materiale ble offentliggjort. Som om ikke dét var nok, viser det seg at han forsynte Epstein med sensitiv informasjon, inkludert finansiell innsideinformasjon.
Det britiske arbeiderpartiets toppolitiker Peter Benjamin Mandelsons politiske karriere er definitivt over. Hans siste offisielle verv var som britisk ambassadør i Washington, en stilling der han tiltrådte i februar i fjor, men ble avskjediget fra i september. Fra å være minister i både Tony Blairs og Gordon Browns regjeringer, og medlem i Parlamentets fornemme kammer House of Lords, var det slutt på hans medlemskap i arbeiderpartiet 1. februar i år. Til tross for livstidsmedlemskap i Parlamentets fornemme kammer, ser også dét ut til å være over, etter voldsomt press. Avskjedigelsen skyldtes avsløringer om tett kontakt med Jeffrey Epstein. Men det stoppet ikke med dét. Offentliggjøringen av nye dokumenter fra Epstein-arkivet forrige helg ble dramatisk for den britiske arbeiderparti-baronen.
Som med Thorbjørn Jagland (Ap), Terje Rød-Larsen (Ap) og Børge Brende (H) viser det seg at kontakten med seksualforbryteren Jeffrey Epstein var langt tettere og hyppigere enn Mandelson tidligere har innrømmet. Det han har til felles med Jagland, Rød-Larsen og Brende, er milevis med privat informasjonsutveksling, dels av intrikat og sensitiv art.
Det som har vakt mest oppsikt i britisk presse, er et bilde av Mandelson i underbuksa sammen med en ung kvinne iført badekåpe, i det som angivelig er Epsteins leilighet i Paris. Ansiktet til kvinnen er sladdet. En av grunnene til at dette også vekker oppsikt, er at Mandelson er åpent homoseksuell og gift med en mann. I hvilket ærend han er delvis avkledd i Epsteins leilighet sammen med en ukjent ung kvinne iført badekåpe, er foreløpig ukjent.
Halvnakent samkvem med kvinner er ikke straffbart, selv ikke for homoseksuelle menn. Det som imidlertid er straffbart, er å dele sensitiv informasjon. Ikke minst finansiell innsideinformasjon. Og det har Lord Mandelson hatt rikelig tilgang på i kraft av sine betrodde verv. Så langt er det avdekket at han og ektemannen har mottatt opptil 75.000 dollar fra Epstein.
Mange har spurt seg hvordan Epstein bygget sin enorme formue. Riktignok gjorde han en lynkarriere i investeringsbanken Bear Stearns på 1970- og 80-tallet. Men derfra til egen øy i Karibia, ranch i New Mexico, town house på Manhattan Upper East og i Paris er et stort spørsmål. Et av svarene på denne voldsomme formuen er ulovlig innsidehandel.

Her tipses Epstein om tiltak for redde euroen dagen før det skjedde. Foto: Epstein-arkivene
Vedlagte e-postutveksling mellom Mandelson og Epstein, fra de nylig frigjorte Epstein-arkivene, viser et eksempel på hvordan Mandelson forsynte Epstein med sensitiv informasjon, trolig mot betaling.
Kjøp bøker fra Document Forlag her!
Flere artikler i denne serien
- Mette-Marit er skyteskive, men hvor er de andre aktørene i Epstein-saken?
- E-poster sår tvil om kronprinsessens forklaring i Epstein-saken
- Mette-Marit oppe til eksamen
- NRK i morgen: Mette-Marit intervjues om Epstein-kontakt
- Stortinget krever Epstein-svar fra forsvarsministeren: – Hvor involvert var e-tjenesten?
- Støre forsøker å begrense gravingen i Epstein-saken
- Rød-Larsens advokater brøt hvitvaskingsloven – slipper straff
- Daniel Haugerud om Epstein-skandalen: – Norske medier svikter
- Hemmelige dokumenter fra UD funnet i Epstein-finansiert kjellerbod
- Nye 50.000 Epstein-dokumenter fredag
- IPI-millionene: Tidligere Norad-sjef mener personlige bånd trumfet det faglige
- Hvem blir Epsteins neste offer?
- Bill Clinton svarte på hvert eneste spørsmål i Epstein-høringen, sier komitéleder
- Jagland fortjener stormen, men vi trenger ikke sparke en mann som ligger nede
- Bistandseliten slår ring om seg selv etter Epstein-skandalen
- Her møtes de i hemmelighet
- Ukulturen er overalt, men de på toppen har ansvaret
- Epstein-skandalen tvinger frem ny debatt om lobbyregister på Stortinget
- Sjokktall fra Oslo-prosessen avslører at Terje Rød-Larsen krevde dobbel ministerlønn
- Slakter milliardbruk og elitenettverk i norsk utenrikspolitikk
- Nobel-direktøren tror de har gjort funn av interesse for Økokrim
- Støre i hardt vær om forsvunne Oslo-dokumenter: – Prøver å vri seg unna
- Epstein ba Børge Brende om å modernisere eksklusivt elitenettverk
- Rød-Larsen kjøpte nabotomt i Hellas til «oppsiktsvekkende høy pris»


