I Østerrike advarer psykologer mot at mindreårige jenter bruker hijab. Det kan føre til psykiske skader, sosial ekskludering og et forstyrret selvbilde. Unge jenter kan «bli presset inn i en rolle de ikke selv har valgt».

I en fersk uttalelse fra østerrikske psykologers nasjonale forening (Berufsverband Österreichischer Psychologinnen und Psychologen, BÖP) beskrives hijab som en trussel mot unge jenters selvbestemmelse og psykiske utvikling. Ifølge organisasjonen kan plagget «undertrykke deres autonomi» og «seksualisere jenter på et umodent stadium».

«Ære» og «sømmelighet»

Hijabens symbolske betydning – et tegn på «ære» og «sømmelighet» – legger ifølge BÖP et unaturlig press på barn før de er i stand til å forstå hva det går ut på. Det kan føre til skamfølelse og et forvrengt kroppsbilde – og kan på lang sikt ha psykiske konsekvenser i form av angst og problemer med selvfølelsen. I tillegg til det psykologiske kommer sosiale problemer som mobbing, utestengning og lojalitetskonflikter mellom familie og samfunn. Årsakene ligger ikke utelukkende i hijaben, men i dens symbolikk:

– Det handler om betydningen omgivelsene legger i den.

Østerrikes integreringsminister Claudia Plakolm støtter psykologenes standpunkt. Barn må kunne vokse opp fritt, uten sosialt eller religiøst press:

– En åtte år gammel jente er rett og slett et barn – ikke et seksuelt objekt som må skjules. Et barn må kunne leke, klatre, svømme, drømme og le – ikke være tilslørt, ikke kontrollert, ikke vurdert. Å bære hijab i så ung alder kan skade den psykologiske utviklingen og tvinge jenter tidlig inn i roller som fratar dem friheten til selv å bestemme hvem de vil være.

 

Kjøp «Den islamske fascismen» av Hamed Abdel-Samad fra Document Forlag.

 

Kjøp «Sammenstøt mellom sivilisasjoner?»!

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.