Mandag var en gledens dag i Israel, da 20 levende gisler endelig kom hjem etter 737 dager i helvete.

Ikke like gledelig for NRK og Tor Wennesland, som klaget over skjevhet i nyhetsdekningen og Israels angivelige forsøk på å hindre de samme gledesscenene i Gaza som vi så i Tel Aviv.

CNNs Amanpour måtte samtidig beklage sin omstridte kommentar, noe vi aldri vil se fra statskanalen, som alltid prioriterer palestinsk sorg fremfor israelske liv.

Da kritikken kom, ble hun dypt rystet

CNNs veteranjournalist Christiane Amanpour kom i hardt vær da hun mandag sa at israelske gisler sannsynligvis ble behandlet bedre enn menneskene i Gaza.

Amanpour kom med kommentaren på CNN News Central mens hun rapporterte om gleden i Israel etter løslatelsen av 20 israelske gisler.

Amanpours kommentarer falt samtidig med at de overlevende israelske gislene kom hjem, noe som forsterket sinne og sjokk.

Bilder fra Israel viste underernærte menn og kvinner som endelig ble gjenforent med sine familier etter 738 dager i Hamas’ tunneler.

Blant dem soldaten Matan Angrest, som familien sier ble slått bevisstløs og tilbrakte måneder i totalt mørke.

Hun anerkjente at gislene hadde gjennomgått både fysisk og psykisk tortur i løpet av nesten to år i fangenskap, men sa følgende:

– Det har vært to fryktelige år for dem. De ble nok behandlet bedre enn den gjennomsnittlige gazaneren, fordi de var brikker og byttemidler for Hamas. Nå har Hamas gitt fra seg alt sitt pressmiddel ved å løslate dem, og det er en seier for Israel.

Uttalelsen førte til kraftige reaksjoner, og senere samme dag kom Amanpour med en unnskyldning i sitt eget program. Amanpour sa blant annet at hun angrer og at hennes uttalelse var ufølsom og feil.

– Etter å ha snakket med mange tidligere gisler og deres familier, er jeg, som alle andre, dypt rystet over hva Hamas har utsatt dem for, la hun til.

Det er ikke første gang Amanpour sier noe som får mange til å heve øyenbrynene, og hennes beklagelse var sannsynligvis motivert av frykt for kritikk og jobbsikkerhet, men det var likevel en unnskyldning.

Gisler er fri, men det er manda’ morra blues

Så ser vi over til NRK og Tor Wennesland.

Wennesland er FN-diplomat, men i norsk offentlighet fungerer han mest som NRKs faste stemme for det palestinske perspektivet. Da de israelske gislene endelig kom hjem etter 738 dager i fangenskap, var han på plass bak mikrofonen hos NRK.

For Wennesland var det tilsynelatende ikke en gledelig dag. Kanskje var det manda’ morra blues, men det virket smertefullt for ham å rapportere om gislene, som han bare omtaler som «disse tjue levende»:

– Dette er den avgjørende begynnelsen. Når vi ser disse scenene fra frigivelsen av gislene, så er det en stor nasjonal begivenhet, og den blir naturligvis bredt dekket i mediene.

– Når vi derimot får godt og vel 1700 mennesker inn til Gaza, er det knapt noen medier som dekker det, og det er jo like sårt for familiene der og like godt for de familene å få dem tilbake.

Wennesland minner oss om hvor betydelig det er at over 20 barn skal tilbake til Gaza, og at minst 360 personer som er drept i denne krigen, skal overføres dit. Han ser ut til å bekymre seg for livstidsfangene også, mange av dem terrorister som har forårsaket død og ødeleggelse i Israel:

– Når det gjelder livstidsfangene, er det i utgangspunktet rundt 115 av dem som skal løslates på sikt. Der har israelerne allerede begynt å raide på Vestbredden – i Nablus og Hebron – for å forhindre at det oppstår de samme gledesscenene der som vi nå ser i Tel Aviv og rundt omkring.

Wennesland har tilsynelatende glemt 7. oktober, og hvorfor krigen startet, og sier til slutt:

– Dette er en veldig ulik konflikt, og det er de samme følelsene som er på gang, men palestinske følelser og de tingene som skjer med den palestinske befolkningen, får jo langt fra den samme dekningen. Så dette er et skjevt bilde.

Lidelseshistorier fra Gaza døgnet rundt

Vi lurer på hvor Wennesland har vært de siste to årene. For hvem har tegnet et skjevt bilde, om ikke nettopp NRK og samtlige norske medier? Et skjevt bilde som han selv har vært med på å male.

NRK har aldri hatt problemer med å fylle sendetid daglig med lidelseshistorier fra Gaza. I to år har skjermen vært full av ruiner, tårer og gråtende barn, mens israelske familier som levde i uutholdelig uvisshet om sine kidnappede barn, knapt ble nevnt.

Selv i saken der Wennesland både er sitert og vises i videoen, blir statskanalens skjevhet tydelig.

NRK trengte visst ti journalister for å bli enige om én ting: hvordan de skulle vinkle saken. Resultatet ser man allerede i overskriften og videoen på toppen: palestinere som vender hjem, ikke israelske gisler som endelig er fri.

Og selv på en dag der de siste israelske gislene endelig kommer hjem, må NRK for all del ikke la oss glemme hvem som dreper, okkuperer og ødelegger.

Hva om vi fikk et nytt 7. oktober?

Historien om de israelske gislene fortelles til slutt, med Wenneslands miserable opptreden som bakteppe, og det sier sitt om hvilke følelser som teller mest for NRK.

Når gislene endelig blir satt fri etter 737 brutale dager, klarer altså NRK likevel å finne vinkelen: Det er sårt for palestinerne at ingen filmer dem. At flertallet er Hamas-tilhengere, spiller heller ingen rolle.

I over to år har NRK presentert Gaza som hovedscenen og Israel som bakteppet, og 7. oktober som en «hendelse» som ikke hadde noe med Israels rett til å forsvare seg og krigen å gjøre.

Wennesland setter bare ord på det NRK allerede praktiserer, et perspektiv der palestinske følelser alltid skal veie tyngre enn israelske liv.

Og på grunn av det skjeve bildet har antisemittismen eksplodert. Jøder i Norge har følt seg utrygge og hatet, og mange har flyktet til Israel. Vi har sett rasende pro-palestinske demonstranter marsjere i Norges gater, ofte voldelige, med boikotter overalt, mens store deler av venstresiden og muslimske miljøer retter sin aggresjon mot jødene.

Så vær så snill, Wennesland, ikke fortell oss om palestinernes følelser på denne viktige dagen.

Wennesland understreker til slutt at veien mot varig fred er lang. – Alt kan gå galt, sier han til NRK. Det kan det. Og vi kan få et nytt 7. oktober, men kanskje enda verre.

Og skulle vi få et nytt 7. oktober, vet vi hvem som vil bli sett på som krigsforbrytere og hvem som blir ansett som ofre, og uten tvil vil Wennesland og NRK gi palestinernes følelser all oppmerksomhet.

Christiane Amanpour gjorde feil og rettet den, sannsynligvis fordi hun måtte. Tor Wennesland og NRK gjør feil, men det tilbyr de aldri noen unnskyldning for, og han får tilgang til mikrofonen igjen i neste uke.

Kjøp Hans Rustads bok om Trump her! E-boken kan du kjøpe her.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.