Christian André Pettersen er en av Norges mest lovende kokker. God mat er en del av meningen med livet, og Pettersen bidrar.
Nå får han nok en belønning for innsatsen, og blir Norges representant i verdens viktigste kokkekonkurranse, skriver Stavanger Aftenblad.
– For et lag, for en reise. Jeg hadde ikke stått her i dag uten mitt fantastiske team. Det er utrolig å se hvor langt disiplin, fokus og passion kan få oss. Dette tok vi ikke for gitt. Det har vært store forventninger, og dette har vi kjempet for.
Dette sa Pettersen fra scenen etter at han hadde fått beviset på at han nok en gang er Årets kokk i Norge.
Jeg jobbet med Pettersen i en kort periode for rundt femten år siden, i en periode hvor jeg selv ikke leverte store prestasjoner, men allikevel merket meg det unge talentet.
Han ser på matlaging som en del av et større prosjekt.
Jeg ble kokk fordi jeg ble født inn i yrket, med en kjærlighet for faget som alltid har vært en del av meg. Min asiatiske bakgrunn og de verdiene jeg har vokst opp med, har formet meg – både som kokk og person.
Jeg vil bidra ved å dele min egen reise, fra barndommen til Bocuse, og bruke den til å inspirere neste generasjon kokker. For meg handler dette yrket om mer enn teknikk og råvarer. Det handler om mennesker, om verdien av det vi gjør, og hvordan mat kan skape relasjoner vi aldri kunne sett for oss.
Samtidig handler det om å finne balansen. Dette er et maraton, ikke en sprint. Det krever prioriteringer, tålmodighet og evnen til å holde fast ved det som virkelig betyr noe. Og ikke minst kjærlighet for faget.
Nå er han nok en gang kvalifisert til Bocuse d’Or Europe i 2026 og videre Bocuse d’Or i 2027. Konkurransen fant sted i Stavanger konserthus tirsdag.
Pettersen har en utrolig evne til å fokusere på oppgavene, noe han har vist i mange år.
– Vi har jobbet for dette. Vi visste hvor vi skulle, vi visste hvor målet var. Det var ikke noe alternativ. Det er dette vi har trent på. Det er dette vi er gode på.
– Hvor trygg var du på seieren?
– Nokså trygg. Men man skal aldri bli for trygg, det har jeg brent meg på før. Vi har hatt en enorm satsing, jobbet knallhardt sammen i et godt team og restituert bra.
– Du ser rolig ut?
– Ja, jeg har vokst. Samtidig har jeg jobbet tett med Olympiatoppen i det siste. Jeg har brukt idrettspsykolog og jobbet mye med det mentale. Det har hatt mye å si.
Superkokken er født i Bodø som meg, uten sammenligning forøvrig. Han har allerede vunnet EM to ganger, og har to bronsemedaljer fra selveste Bocuse d’Or.
Arbeidet som ligger bak slike prestasjoner kan sammenlignes med hva spesialsoldater gjennomgår. Så en hyllest til Christian André Pettersen er på sin plass.


