President Donald Trump kunngjorde torsdag at han vil utpeke den venstreradikale bevegelsen Antifa som en terrororganisasjon.

Utspillet kommer etter flere år med voldelige opptøyer og sammenstøt der Antifa-sympatisører har spilt en sentral rolle.

I et innlegg på sin egen plattform, Truth Social, sparte ikke presidenten på kruttet.

– Jeg er glad for å kunne informere våre mange patrioter i USA om at jeg utpeker Antifa, en syk, farlig, radikal venstrekatastrofe, som en stor terrororganisasjon, skriver Trump.

Han varsler samtidig at finansieringen bak bevegelsen skal under lupen.

– Jeg vil også sterkt anbefale at de som finansierer Antifa blir grundig etterforsket i samsvar med de høyeste juridiske standarder og praksiser, heter det i innlegget.

Planen får støtte fra republikanske senatorer. Bill Cassidy hyller kunngjøringen og sier at «Presidenten har rett i å anerkjenne den ødeleggende rollen Antifa spiller». Allerede i 2019 fremmet Cassidy, sammen med senator Ted Cruz, et forslag om å definere Antifa som en innenlandsk terrorgruppe.

Antifa, en forkortelse for «antifascister», er en samlebetegnelse for løst organiserte, venstreradikale grupper. Bevegelsen ble spesielt synlig under de omfattende og tidvis svært voldelige protestene og opptøyene som herjet amerikanske byer sommeren 2020, i kjølvannet av George Floyds død.

Trumps kunngjøring møter imidlertid juridiske og byråkratiske hindringer. USA har ingen formell liste for innenlandske terrororganisasjoner, delvis på grunn av det sterke vernet av ytrings- og organisasjonsfriheten i grunnloven. Bevegelsens desentraliserte natur gjør den også vanskelig å definere som en enkeltstående organisasjon.

Under en høring i Kongressen i 2020 uttalte FBI-sjef den gang Christopher Wray at Antifa best kan beskrives som en ideologi, noe som kompliserer en eventuell juridisk prosess for å terrorstemple den.

Det er foreløpig uklart hvilke juridiske mekanismer administrasjonen vil benytte for å gjennomføre terrorlistingen av en innenlandsk bevegelse, ettersom det ikke eksisterer et etablert rammeverk for dette i dagens amerikanske lovgivning.

 

Kjøp Hans Rustads bok om Trump her!

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.