Skal EU-landene lykkes med å skaffe mer støtte til Ukraina, er det viktig å være tydelig i ord og handling i Midtøsten.

Dette sier utenriksminister Espen Barth Eide.

Under et møte for EUs utenriksministere i København, deltar Espen Barth Eide fra EØS-landet Norge, Storbritannia og Island er invitert til møtet på ekstraordinær basis, og det er første gang en norsk utenriksminister deltar på et møte i dette formatet, skriver NTBs Eline Lurud Dahl

Barth Eide trives i slike selskap. Han sier til NTB at de blant annet har diskutert hvordan de kan skaffe mer støtte til Ukraina fra resten av verden, altså utenfor Vesten.

– Skal vi lykkes med det, er det viktig at vi klarer å være tydeligere i ord og handling i Midtøsten, sier Eide.

Hvordan geniet Barth Eide finner noen sammenheng mellom Midtøsten og Ukraina, er vanskelig å forstå: Israel, som faktisk ble angrepet 7. oktober 2023, kritiseres på inn- og utpust av den norske utenriksministeren, som har vært persona non grata i Israel.

Men når det gjelder Ukraina er det selvsagt angriperen Russland som har all skyld, uten hensyn til hva som har skjedd i Donetsk/Luhansk siden 2014.

– Mister troverdighet

Barth Eide sier at vestlige land møter skepsis i det globale sør og at de står stadig mer alene i støtten til Ukraina, på grunn av sin manglende tydelighet overfor Israel.

– Vi mister troverdigheten fra land utenfor Vesten. Dette er noe stadig flere EU-land erkjenner.

Hvorfor skal Norge bry seg om hva diktaturer i det globale sør mener? Det eneste de har å bidra med for Norge er kostbare migranter, som fører til massive kostnader for norske skattebetalere, samtidig som de gjør hverdagen vår utrygg på grunn av sine kriminelle handlinger.

Danmark, som har formannskapet i EU, sa onsdag morgen at de vil forsøke å få de andre EU-landene med på å fryse delen av EUs assosieringsavtale som omhandler handler fram til den israelske regjeringen endrer atferd «markant». Eide har gitt sin støtte til forslaget.

– Tror du Danmark kommer til å klare å få med seg resten av EU-landene på dette?

– De har med seg mange land, men om de får med seg nok land til et kvalifisert flertall, er jeg søren ikke sikker på, svarer utenriksministeren.

– Stor frustrasjon

Europa er under press for å innføre økonomiske sanksjoner mot Israel. «Forskere» mener at Europa kunne ha stanset Israels krigføring på Gazastripen med økonomiske tiltak, selv uten støtte fra USA.

Forsker og historiker Hilde Henriksen Waage sa tidligere i uken at de europeiske lederne er så redde for forholdet til USA at de ikke tør å utfordre president Donald Trump.

Eide tror det handler mer om Europas historiske bånd til Israel, som gjør enkelte europeiske land villige til  å erkjenne Israels brudd på internasjonale prinsipper.

Historiske bånd? Mener utenriksministerens Europas vilje til å utrydde jødene under 2. verdenskrig og Holocaust? Norge har ingen stolt historie i så måte.

Norge anerkjente fantasien Palestina i fjor, og flere europeiske land, deriblant Frankrike, Storbritannia og Irland, er i ferd med å gå i den samme fella..

– Det er en stadig større forståelse av hvor ekstremt alvorlig situasjonen er. Mange som har trodd på at man bare må snakke med Israel og har holdt igjen på grunn av tro på diplomati, uttrykker nå stor frustrasjon for det som skjer.

Vil ta større rolle i fredsprosess for Ukraina

Barth Eide ønsker en ledende rolle i å finne en fredsløsning for Ukraina, sier han. Han mener man ikke kan vente at USA gjør det. Personlig finner jeg det vanskelig å se tegn på at Norge jobber for fred i krigen som har krevd millioner av liv, etter å ha delt ut 275 milliarder kroner (inkludert 2026) til hovedsakelig militære våpen. «Våpen er veien til fred,» sa Stoltenberg.

– Det er en hovedoppgave for Europa å fortsette støtten til Ukraina, øke presset mot Russland og ta en større rolle i den politiske prosessen. Det er en forståelse av at enten så gjør Europa det, ellers så gjør ingen det.

Man blir ikke akkurat oppmuntret av å være representert av en slik utenriksminister.

 


Kjøp «Den usynlige energikrigen. Fra Kennedy-attentatet til Nord Stream-sabotasjen» av Alf R. Jacobsen her!

Den usynlige energikrigen av Alf R. Jacobsen

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.