Lavtlønnede yrker som taxisjåfører, renholdere og butikkmedarbeidere i Norge opplever stadig tøffere kår, med minimalt igjen etter skatt, til tross for Arbeiderpartiets løfter om å bedre vilkårene for «vanlige folk».
NRK melder at taxisjåfør Anette Andresen (40) i Oslo sitter igjen med 851 kroner etter syv timers arbeid – knapt 122 kroner timen før skatt. Halvparten går til bileieren, 25 % til app-plattformer som Bolt og Uber, og 12 % til moms, noe som etterlater lite til livsopphold.
Anettes historie er ikke unik. Renholdere tjener i snitt 34.600 kroner måneden, mens butikkmedarbeidere ligger på 36.200 kroner, ifølge SSB. Etter skatt, som for lavtlønnede ofte utgjør 20–25 %, blir det knapt nok til husleie og regninger. For en renholder med 415.200 kroner i årsinntekt kan skatten ta over 80.000 kroner, avhengig av fradrag.
Arbeiderpartiet, ledet av Jonas Gahr Støre, lovet i 2021 å prioritere «folk flest» og rydde opp i taxinæringen etter Solbergs drosjereform i 2020. Reformen, som liberaliserte markedet, førte til økt konkurranse og dårligere vilkår for sjåfører. Men fire år senere har Støre-regjeringen kun innført delvise tiltak, som makspris på turer og krav om drosjesentraler, uten å reversere reformen fullt ut.
Fafo-forsker Sigurd Nordli Oppegaard peker på plattformselskaper som Bolt og Uber som hovedårsak til sjåførenes pressede økonomi.
– Sjåførene er mer avhengige av plattformene, som kontrollerer priser og vilkår, sa han til NRK.
Renholdere og butikkmedarbeidere opplever lignende utfordringer, med økende press fra bemanningsbyråer og kortsiktige kontrakter.
Regjeringen har foreslått skattekutt for inntekter under én million kroner i 2025, men for lavtlønnede monner dette lite. En taxisjåfør som Anette, med en årsinntekt på rundt 300.000 kroner, kan forvente å sitte igjen med under 240.000 kroner etter skatt, noe som knapt dekker levekostnader i byene. Butikkmedarbeidere og renholdere står overfor samme virkelighet, ofte uten mulighet til å spare.
Kritikere mener Støres politikk har sviktet de lavtlønnede. Mens Arbeiderpartiet lovet økonomisk trygghet, har økte levekostnader og manglende regulering av plattformøkonomien forverret situasjonen.
– Taxi er viktig for samfunnet, men vi som gjør jobben, er ikke verdt en dritt, sier Anette til NRK.
Mens Støre-regjeringen hevder å prioritere «folk flest», opplever mange at løftene har blitt tomme ord i møte med økonomisk usikkerhet og globaliserte arbeidsmarkeder.
Kjøp Giulio Meottis «De nye barbarene» fra Document Forlag her! Kjøp e-boken her.

