Facebook-grunnlegger og Meta-sjef Mark Zuckerberg kunngjorde mandag etableringen av Meta Superintelligence Labs (MSL). Det er en omfattende omorganisering av selskapets KI-satsing, med ett tydelig hovedmål – å utvikle kunstig superintelligens som overgår menneskelig kapasitet. Dette melder Dagens Næringsliv.

«Superintelligens er i ferd med å bli en realitet i takt med at kunstig intelligens skyter fart. Jeg mener dette er begynnelsen på en ny æra for menneskeheten. Jeg er fast bestemt på at Meta skal lede an», skriver Zuckerberg i et internt notat til de ansatte, ifølge CNBC og Bloomberg.

Zuckerberg erklærte alt i januar 2024 at kunstig generell intelligens (KGI) ikke er langt unna. Han sa da at Meta snart vil ha «en absolutt enorm mengde infrastruktur» på plass for å trene en kunstig generell intelligensmodell.

KI-systemer som finnes i dag er svært spesifikke og ikke kan forstå kontekst like godt som mennesker. Et system med kunstig generell intelligens vil derimot kunne løse problemer i et bredt spekter av miljøer. Det vil derfor etterligne flere sentrale trekk ved menneskelig intelligens, spesielt læring og fleksibilitet.

Ny kunstig intelligens tyr til utpressing når den tror at den vil bli fjernet

Zuckerberg forbereder seg på apokalypsen på Hawaii

Dagens Næringsliv skriver at Meta de siste månedene har drevet en offensiv rekrutteringskampanje. Ifølge OpenAI-sjef Sam Altman har selskapet tilbudt signeringsbonuser på opptil 100 millioner dollar og aksjeopsjoner for å hente forskere fra konkurrenter.

Bare den siste måneden har Meta hentet minst fire toppforskere fra OpenAI, i tillegg til eksperter fra Google og Anthropic. Blant nyrekrutteringene er de tidligere DeepMind-forskerne Jack Rae og Pei Sun, samt OpenAI-veteranene Jiahui Yu, Shuchao Bi, Shengjia Zhao og Hongyu Ren.

Kappløpet handler om å utvikle det bransjen omtaler som «grenseoverskridende ytelse» – kunstig superintelligens som kan resonnere, planlegge, tilpasse seg og handle med liten eller ingen menneskelig innblanding.

Ambisjonene strekker seg lenger enn kunstig generell intelligens (KGI). OpenAI-sjef Sam Altman mener KGI vil komme før slutten av president Donald Trumps andre periode, mens Anthropic-sjef Dario Amodei anslår det vil skje innen ett til to år.

«Zuckerberg er, som mange toppsjefer i teknologibransjen, overbevist om at kunstig intelligens blir det største de vil oppleve i sin levetid», uttaler Matt Murphy, partner i Menlo Ventures, til New York Times.

Konkurransen kommer hovedsakelig fra USA og Kina, både fra etablerte selskaper og oppstartsmiljøer.

Meta har også inngått en 20-årsavtale for å sikre kjernekraft fra et kraftverk tilhørende Constellation Energy i Illinois. Microsoft, Amazon og Google har også lansert planer om å satse på forskjellige typer atomkraftprosjekter.

Facebook kan få hele kamerarullen din

Meta kan bruke offentlig data til å trene KI, slår tysk domstol fast

Mark Zuckerberg er sjef for og kontrollerende aksjonær i amerikanske Meta Platforms, som eier de sosiale nettverkene Facebook, Instagram og WhatsApp. Gjenom disse har de tilgang til store mengder data om mennesker over nesten hele verden.

Teknologinettstedet Gizmodo stiller spørsmål ved hvordan denne makten vil bli forvaltet:

«Meta er i en unik posisjon til å levere denne personlige KI-hjernen til massemarkedet. I motsetning til mindre laboratorier har det en global brukerbase på milliarder, tilgang til mer atferdsdata enn nesten alle selskaper på jorda og en massiv databehandlingsinfrastruktur. Og med Zuckerbergs kontrollerende aksjer er det ingen aksjonærer som kan bremse utviklingen.

Men dette reiser også presserende spørsmål. Hvem kontrollerer denne intelligensen? Hva vil den prioritere? Hva skjer når en maskin kjenner dine ønsker bedre enn du gjør, og maskinen jobber for et selskap?

Zuckerberg mener at Meta kan bygge og levere superintelligens til massene. Men det neste kapittelet i KI kommer ikke til å handle om smarte apper eller produktivitetstips. Det blir en kamp om hvem som får programmere hjernen som programmerer deg».

Kjøp «Fyrsten» av Machiavelli fra Document her!

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.