Denne uka suspenderte Dyrebeskyttelsen Norge styret i lokallaget i Bergen. Nå har de låst seg inne med 30 katter. Dette melder NRK og BA.
«Vi forstår fortsatt ikke hva vi har gjort galt», sier tidligere nestleder, Ingunn Dragseide.
Kodene på inngangsdørene er endret. De har også vakthold om natta. Inne hos de hjemløse kattene er to slitne sofaer blitt senger.
Det avsatte styret har blitt bedt om å forlate huset. Det nekter de å etterfølge.
Ingunn er redd for at kattene vil bli avlivet hvis hun og de andre forlater huset.
Da styremedlemmene ble suspendert på tirsdag, kastet de seg i bilen og dro til kattene. Siden har de vært der.
Therese Saldamli viser frem bagen hun har pakket med seg. Tannkost, sjampo, klær og sengetøy. Hun skulle ha vært hjemme med barna sine. «Men akkurat nå er kattene viktigst. Jeg blir her til jeg blir båret ut eller kattene er i sikkerhet», sier hun.
Styret er suspendert, fordi de ikke vil følge vedtak fattet av sentralstyret, sier daglig leder Åshild Roaldset i Dyrebeskyttelsen Norge til NRK.
Roaldset sier at bruddene blant annet handler om manglende oppfølging av «økonomisk mislighold» og en frykt- og mobbekultur.
Organisasjonen og styremedlemmer fra flere år tilbake står foran en rettssak der lokallagets økonomi er i fokus.
Ingunn Dragseide innrømmer at ekskluderte personer i lokallaget, har vært velkommen på huset. Men avviser at de har jobbet som frivillige. «Dette er min fritid og mine kollegaer. Det er her jeg føler at jeg har verdi», sier hun.


