Man vet at Cæsar steppet inn i et vakuum under republikken. Spørsmålet er om det er et lignende vakuum i vestlige samfunn. Radikale liberalere har revet alle autoriteter og erstattet dem med personlig «frigjøring». Men ikke noe samfunn kan være tuftet på total frihet. Det må være noe som holder fellesskapet sammen.
Man ser i undring av Trump mottas som en triumfator i Golfen, mens en tidligere FB-sjef blir tatt i å oppfordre til drap på den sittende presidenten. 55% av de som identifiserer seg som progressive har forståelse for situasjonen som måtte oppstå hvis Trump blir ryddet av veien.
Det er mange likhetstrekk mellom dagens USA og den senromerske republikken. Kreftene brukes til å angripe egne institusjoner, ikke forsvare dem.