Pfizer har stanset utviklingen av sin slankepille Danuglipron efterat en klinisk studie avdekket risiko for legemiddelrelatert leverskade. Pillen var en del av selskapets satsning på markedet for vekttapsmedisiner – et marked som innen 2030 er anslått å være verdt 130 milliarder dollar.

Beslutningen kommer i kjølvannet av tidligere tilbakeslag med en annen versjon av Danuglipron – en tablett som skulle tas to ganger daglig – men som forårsaket alvorlig kvalme.

Håpet å kompensere tapte covid-inntekter 

Da det ble kjent at Pfizer gir opp sin slankepille, falt selskapets børsverdi umiddelbart ca. én prosent – mens konkurrentene steg.

Pfizer hadde håpet at vekttapsegmentet kunne kompensere for sviktende inntekter fra covid-produkter, men ser ut til å måtte gå tilbake til «tegnebrettet». 

Konkurrenter får det til

Farmasiprodusenter Novo Nordisk og Eli Lilly ligger med siste tilbakeslag flere år foran Pfizer. Eli Lilly har allerede lansert slankemiddelet Mounjaro (også kalt Zepbound) som er basert på et nytt virkestoff, tirzepatid. Medisinen administreres som ukentlige injeksjoner, men en oral variant er i siste fase av klinisk utprøvning.

Mounjaro ble ifjor godkjent på det norske marked og forventes å omsette for nær fem milliarder dollar iår.

Patenter på tampen

Pfizer er under press for å finne nye vekstmotorer eftersom flere patenter løper ut på slutten av tiåret – noe som kan koste selskapet 15 milliarder dollar i årlige inntekter. Så langt har hverken forskning eller oppkjøp gitt ønsket uttelling.

Den farlige svindelen

Kjøp
«Hvordan myndighetene bløffet oss» av Robert Malone!

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.