Feature

logo.frolunda.redskins

En overset historie fra Sverige, hvor intet er for småt til at kunne underkastes beskyldninger om racisme. Antonie Grahamsdaughter, skribent og debattør, retter på sitet Nyheter24 en anklage mod ishockeyholdet Frölunda Indians, hvis logo hun finder racistisk. Antonie Grahamsdaughter skriver:

«Frölundas ishockeyholds logo udgøres af et krigeransigt, der forestiller en såkaldt «indianer» fra Nordamerikas oprindelige befolkning med krigsmaling og traditionel fjerdragt. Krigeransigtet er omgivet af to slogans «Frölunda Indians» (klubbens navn, red.) og «Vi overgiver os aldrig» (klubbens motto, red.). Her reduceres Nordamerikas oprindelige folk til en eksotiseret, stereotyp kolonial maskot. Usmagelig og racistisk.

Logoet cementerer en forestilling fra fortiden, der viser, at Nordamerikas urbefolkning stadig er defineret fra et kolonialt perspektiv. De er blevet omdannet til en eksotiseret stereotyp karikatur af den hvide mands fantasi.»

Antonie Grahamsdaughter er især fortørnet over, at Frölunda Indians’ indianerlogo også er trykt på de pucks, der spilles ishockey med:

«Hvert slag til pucken med hockeystaven bliver til symbolsk vold og en gentagelse af den koloniale vold udøvet mod Nordamerikas oprindelige folk. Dybest set er dette en respektløst handling.

Hvad sker der, hvis vi ændrer holdets logo af et «Redface» til et «Blackface». Forestil dig at hele ishockeyholdet jagter en hockeypuck med et «Blackface» og uddeler hårde slag til pucken. Det ville næppe blive accepteret i Sverige i dag! Hvorfor accepterer vi, at Nordamerikas oprindelige folk hænges ud som stereotyper? Kan det skyldes, at Sverige aldrig har gjort op med sin koloniale arv?»

Antonie Grahamsdaughter afslutter sit indlæg med denne kommentar:

«Stephanie A. Fryberg på Stanford University hævder, at stereotyper af Nordamerikas oprindelige folk produceret i samfundet bliver stærke repræsentationer af den oprindelige befolkning. Stereotyper erstatter de rigtige mennesker. Hvilket betyder, at vi reproducerer disse billeder for at henvise til den oprindelige befolkning i Nordamerika. Stereotyper vi bliver fodret med i film, medier og i dette tilfælde også i forbindelse med Frölundas ishockeyholds logo.

Disse stereotype eksotiserede billeder blokerer for, at et tidssvarende billede kan træde frem fra virkeligheden. Medierne rapporterer sjældent om, hvad der sker blandt Nordamerikas oprindelige folk. Hvor ofte læser vi, at der i USA og Canada protesteres mod de racistiske stereotyper i holdsport og anvendes slogans som «vi er ikke maskotter – frem sporten, ikke racisme»?