NRK Brennpunkt sendte 19. november Historien om IS, og i forhåndsomtalen lover dokumentaren blant annet at vi skal få et innblikk i hvordan IS blir finansiert

NRK advarer mot sterke bilder. På få år har den islamske staten (IS) gått fra å være en marginaIisert opprørsgruppe til å kontrollere store territorier og tiltrekke seg krigere fra 80 land. Hvordan kunne det skje? I denne dokumentaren får vi et innblikk i hvordan IS jobber, blir finansiert, og har overtatt by etter by i Syria og Irak. Og hvilket ansvar har verdenssamfunnet for framveksten av IS?

Norske TV-seere ble denne kvelden gjort kjent med at Norge bidrar med økonomisk støtte via Norwac til et sykehus i Tell Abiad i Syria. Haken ved det hele er at sykehuset kontrolleres av IS og prioriterer behandling av egne krigere på et sykehus Norge støttet økonomisk.

Etter nevnte Brennpunkt-program, valgte Utenriksdepartementet å stoppe all norsk støtte til sykehuset i Tell Abiad. Dette har ført til store problemer for kurderen Ibrahim Muslem og hans familie. Muslem var en sentral kilde for NRK i dokumentaren om IS

-Vi er vettskremte og tør ikke gå ut av huset vårt, sier Ibrahim Muslem på telefon fra Sanliurfa (Urfa) i Tyrkia.

-Familien vår må vekk fra Tyrkia fortest mulig, og vi håper vi kan få komme til Norge.

Muslem har nettopp fått vite at Den islamske staten (IS) har avsagt en dødsdom mot ham og familien. Dødsdommen er kunngjort offentlig blant annet via flere moskeer.

Muslem er professor i landbruk, og kona er lærer. De har tre små barn, på sju, fem og ett år. IS har truet med å drepe alle fem.

Brennpunkt fra 19.11. er ikke lenger tilgjengelig på NRKs nettsider, men Muslem er oppgitt som eneste navngitte kilde på en artikkel på nrk.no som omtaler sykehuset i Tell Abiad.

– Etter de siste kampene i området har sykehuset blitt 100 prosent reservert for Den islamske stat, IS. Sykehuset brukes av IS, og de som støtter IS. Sykehuset brukes nå mest til sårede IS-soldater, har Ibrahim Muslem, som er kurder og selv satt i bystyret i byen fram til IS tok over området sagt til NRK.

Erik Fosse sier til Klassekampen at NRK har oppført seg dumt og satt Muslems liv i fare.
Det er ikke hverdagskost å være enig med Erik Fosse, men etter min oppfatning oppførte NRK seg både dumt og uforsvarlig da de navnga sin kilde i omtalen av IS-sykehuset. Det er betimelig å spørre NRK hvorfor de ikke fant det nødvendig å hegne om kildevernet og beskytte sine kilder i denne saken?

 

Klassekampen: Ber om hjelp fra Norge (20.12.2014)

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.