Det går fram av en innstilling fra Stortingets næringskomité som ble lagt fram tirsdag. Saken skal formelt voteres over tirsdag i neste uke.
Et ja til den reviderte EU-forordningen innebærer at Eftas overvåkingsorgan Esa får myndighet til å til å innhente opplysninger direkte fra norske bedrifter.
Ved brudd på opplysningsplikten kan Esa også ilegge bedriftene bøter og tvangsmulkt direkte, heter det i innstillingen.
Dette innebærer en viss myndighetsavgivelse, ettersom det til nå kun har vært staten som kan ilegge slike bøter. (NTB)
Støre trenger ikke avholde noen folkeavstemning om EU. Han manøvrerer skuta slik at vi seiler inn i EUs farvann og legger til kai. Så sørger han for å baste og binde oss med så mange forordninger at det blir umulig å løsrive seg.
Strategien er lett å gjennomskue.
Men vil noen protestere? Vil de forstå alvoret?
Er det noe igjen av spiriten fra 1972 og 1994?
Dét vil vise seg.

