Hun står der så uskyldig og tripper fra side til side. Hun ser nesten sjenert ut. Men idet startskuddet går, våkner villdyret. Ikke i form av det man vanligvis forbinder med slikt, men med en teknikk så slepen og flott at det er ren kunst hun driver med.

Når hun går inn i svingene med sin lett gyngende stil og høyre arm forsiktig og kalkulert opp og ned, så er det hele bare en ren nytelse å se på. I tillegg må det nevnes at det går fort unna. Styggfort. Hun er nettopp blitt allround-verdensmester på skøyter. Hun er Ragne Wiklund.

Skøytekunstneren Ragne Wiklund. Foto: AP /Ben Curtis/ NTB

Den 25 år gamle skøytestjernen toppet en formidabel sesong med å sikre seg det gjeveste gullet under verdensmesterskapet i nederlandske Heerenveen. Etter å ha stanget mot marginene under de olympiske lekene tidligere i vinter, satt endelig alt nøyaktig som det skulle for den nybakte mesteren. Til tross for den enorme prestasjonen sår hun nå tvil om sin egen fremtid på isen og vurderer åpent om karrieren nærmer seg slutten, skriver VG.

Første norske kvinne på 88 år

For å forstå de historiske dimensjonene i prestasjonen til Wiklund, må man bla svært langt tilbake i historiebøkene. Før denne helgens triumf i Heerenveen hadde ingen norsk kvinne gått helt til topps i et allroundmesterskap på skøyter på ufattelige 88 år. Forrige gang Norge kunne feire en kvinnelig verdensmester i denne prestisjetunge disiplinen, var da legendariske Laila Schou Nilsen sikret seg gullet på Frogner stadion helt tilbake i 1938.

Bragden til Wiklund markerer dermed slutten på en nesten århundrelang tørke for norsk skøytesport på kvinnesiden.

Vurderer å prioritere annerledes

Wiklund legger ikke skjul på at livet som toppidrettsutøver har sin pris. Hun forklarer at hun har et ønske om å fullføre mastergraden sin og få mer tid til kjæreste og hund. Selv om økonomien går rundt, er hverdagen langt fra luksuriøs, og hun ser ikke for seg å holde på til hun passerer tretti år. Hun har likevel ikke tatt noen endelig beslutning, og understreker at hun trenger tid til å sette en fot i bakken etter å ha vært i verdenstoppen i fem strake år.

Sander Eitrem fulgte opp med å vinne på herresiden; dobbelt gull til Norge! Foto: AP /Patrick Post/ NTB

Norsk dobbelttriumf på isen

Gullfesten i Heerenveen stoppet imidlertid ikke med Wiklunds prestasjon. Kort tid etter sørget Sander Eitrem for at det ble en fullkommen norsk jubeldag da han sikret seg seieren og laurbærkransen i herrenes allroundmesterskap. Eitrem fulgte dermed opp sin egen gullfangst fra OL og bekreftet Norges posisjon i den absolutte verdenstoppen. Nå håper han, i likhet med resten av Idretts-Norge, at lagvenninnen velger å fortsette karrieren.

Han uttalte etter løpet at to ferske verdensmestere til syvende og sist bør gi rikelig med motivasjon for å satse videre.

 

Document er en uredd og uavhengig avis som forteller deg sannheten. Abonner her.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.