Etter et tiår med hardt arbeid og nasjonal anerkjennelse sier Martin Daly at Labour ikke har gitt ham noe valg.

Flukten fra et land i krise er som forutsett ikke lenger noe som er forbeholdt milliardærene. Daly er kun 30 år gammel, og har gitt opp Storbritannia.

For fire måneder siden ble Daly kåret til Screwfix’ beste håndverker av året. Han ble anerkjent for sin rolle i å inspirere unge mennesker til å gå inn i bransjen.

Men allerede da var han i ferd med å gi opp. Rachel Reeves’ beslutning om å øke arbeidsgivernes trygdeavgift i sitt første budsjett hadde lagt press på hans lille bedrift.

For skotten Daly, som har utdannet og ansatt en liten hær av lærlinger gjennom årene, føltes finansministerens skatteøkning som en straff for å gi unge mennesker muligheten til å jobbe, skriver The Telegraph.

«I Storbritannia ser det ut til at jo større en bedrift er, jo mer blir den straffet», sier Daly.

«Hver gang du tjener gode penger, føler du det som om noen tar dem fra deg. Det er utmattende – ikke bare for meg, men for alle.

I Sveits er det en mye bedre måte å leve på. Du blir ikke skattlagt til døde. De vil ta vare på deg, de vil at du skal være en del av samfunnet deres og bygge og vokse.»

Etter å ha tenkt på saken, og med et jobbtilbud i Sveits, så var Dalys konklusjon enkel: han ville få det bedre i utlandet. Han er et symbol på en utvikling som viser at også middelklassen er i ferd med å finne seg andre land for å forbedre levestandarden.

Også middelklassen rømmer fra Stor­britannia

Labour-regjeringen trenger disse håndverkerne, særlig for å nå sitt ambisiøse boligbyggingsmål, men skremmer dem vekk med sin egen politikk. Kostnadene for å bygge boliger har steget med 20 prosent siden pandemien, og bedriftene sliter. Defor forsvinner dyktige håndverkere til andre land hvor de finner jobb og trygghet.

I tredje kvartal 2025 hadde Storbritannias byggebransje krympet til litt over to millioner arbeidstakere, det laveste nivået på nesten 25 år.

De som blir igjen er de eldste. 35 % av bygningsarbeiderne er over 50 år, mens bare 20 % er under 30 år.

Situasjonen er forverret av at små og mellomstore byggefirmaer, som i uforholdsmessig stor grad bidrar til å utdanne unge lærlinger, historisk sett har fått lite støtte fra myndighetene.

Rico Wojtulewicz fra National Federation of Builders sier:

«Det er ikke nok små og mellomstore bedrifter, og mange av dem går konkurs. Alle skattebyrdene gjør det bare mye vanskeligere for bedriftene å fungere.

Så det er virkelig vanskelig for unge mennesker å komme inn i bransjen og se en garantert karrieremulighet.»

Daly opplevde selv at lærlinger han hadde fulgt opp i fire år umiddelbart forsvant etter å ha mottatt fagbrevet, gjerne til Australia. Han var litt irritert i starten, men erkjente etter en stund at han forsto valgene deres.

Nå har han tatt det samme valget selv. Han sier i et intervju med GB News:

«Jeg føler at jo hardere jeg jobber, desto mer blir jeg straffet.»

 


Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.