Regjeringen mener at barn under 12 år ikke bør ha tilgang til internett uten tilsyn fra voksne.

– Barna våre må ikke overlates til algoritmer og teknologiselskaper alene, sier barne- og familieminister Lene Vågslid (Ap) i en pressemelding.

I de nye nasjonale skjermrådene skriver regjeringen at trygg bruk innebærer at voksne bør unngå at barn har tilgang til internett uten tilsyn og foreldrekontroll dersom barnet bruker skjerm og er under 12 år, skriver regjeringen i en pressemelding.

– Regjeringen er opptatt av å sikre barna våre en trygg digital oppvekst. Derfor har det vært viktig å få på plass nasjonale, faglige skjermråd som kan bidra til hjelp og støtte til foreldre og andre voksne som skal ta stilling til barnas skjermbruk, sier helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre (Ap).

De to statsrådene og helsedirektør Cathrine M. Lofthus la fram de nasjonale skjermrådene torsdag. De er basert på rådene som ble presentert av Helsedirektoratet i juni i fjor. Etter det har det vært en høringsrunde der det har kommet inn over 3500 innspill.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.

Les også