For første gang i fotballhistorien skal en VM-kamp dedikeres LGBTQ+-samfunnet – en offisiell «Pride Match» – og trekningen av denne «spesielle» kampen ville det slik at Iran og Egypt skal spille mot hverandre i Seattle den 26. juni 2026 under «Pride Weekend».

Begge landene har strenge anti-LGBTQ+-lover og trekningen har utløst protester, fordømmelser og krav om kansellering.

Egypt og Iran reagerer med vantro

Seattle annonserte planer om en «Pride Match» allerede i 2023 for under VM å få vise frem byens «progressive identitet». Planene ble til i god tid før kvalifiseringen og trekningen til VM – som 5. og 6. desember uforutsett plasserte Egypt og Iran nettopp i Seattle.

Pride Match Advisory Committee står fast ved trekningens utfall, noe de fremhever som «en mulighet til globalt å belyse LGBTQ+-rettigheter».

I Iran kan homofili straffes med døden under sharia og landet har en rekke dokumenterte henrettelser de siste årene. I Egypt er homofili ikke eksplisitt ulovlig, men «moral»-lovgivning anvendes til fengsling, tortur og forfølgelse av homoer og dess like.

Fotballforbundene i Egypt og Iran har reagert med vantro. Egypt har formelt krevd kansellering av alle Pride aktiviteter, «de er uakseptable fornærmelser av våre verdier». Iran truer med boikott.

FIFA hevder å være hevet over woke og at arrangementet er et lokalt LGBTQ+-initiativ uten noen offisiell støtte.

 

Kjøp «Normløst» av Kjell Skartveit!


Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.