Den radikale islamistiske organisasjonen Islam Net, som aktivt mobiliserte sine følgere til å stemme på Sosialistisk Venstreparti (SV) i valget, uttrykker nå dyp skuffelse.
Årsaken er at SV ser ut til å ha brutt sitt «uknuselige» valgløfte om å tvinge regjeringen til å straffe Israel økonomisk.
En politisk allianse bygget på Israel-hat
I forkant av stortingsvalget i september kastet den omstridte organisasjonen Islam Net og dens leder, Fahad Qureshi, seg inn i valgkampen. I en rekke videoer oppfordret Qureshi norske muslimer til å stemme på SV. Begrunnelsen var partiets harde ultimatum. SV ville ikke engang forhandle om et statsbudsjett med Arbeiderpartiet med mindre regjeringen garanterte at Oljefondet skulle selge seg ut av 16 selskaper med bånd til Israels krigføring.
Mobiliseringen ser ut til å ha hatt effekt, da SV gjorde et svært godt valg i de innvandrertette bydelene på Oslos østkant.
Sviket
Nå som budsjettforhandlingene nærmer seg, har imidlertid SV signalisert at ultimatumet ikke lenger er absolutt. Denne helomvendingen har skapt raseri hos deres nye allierte. I en uttalelse gjengitt i Klassekampen, legger ikke Islam Net skjul på sin skuffelse over det de oppfatter som et løftebrudd.
– Dette er svært skuffende, heter det fra organisasjonen.
Islam Net, ledet av Fahad Qureshi, er en salafist-inspirert organisasjon som av mange ansees som fundamentalistisk. Qureshi har tidligere kommet med en rekke kontroversielle uttalelser, blant annet om dødsstraff for homofili under sharia og streng kjønnssegregering. At SV inngikk en slik uformell allianse for å sanke stemmer, blir av mange sett på som en farlig pakt med ekstreme krefter.
Forhandlingene om statsbudsjettet, hvor Ap er avhengig av støtte fra blant andre SV for å få flertall, er ventet å starte i løpet av kort tid.

