Hele to aktivister fra omdiskuterte Islam Net var gjester i NRK Debatten tirsdag. Temaet var Oljefondet, og i NRK fikk islamistene, med Fahad Qureshi i spissen, uttrykke sin misnøye over at Gaza ikke preger all norsk politikk.

Islam Net med sine millioner av følgere i sosiale medier har støttet dødsstraff for homofili og steining av utro kvinner, og jobber ellers for at islam og islamsk lov skal bre om seg i Norge. De noe unorske grunnverdiene forhindrer ikke at de igjen blir innkalt som gjester i NRK, og det er heller ikke første gang islamistene opptrer i Debatten.

Denne gangen fikk de anledning til å grille SV-leder Kirsti Bergstø og finansminister Jens Stoltenberg (Ap). Fordi de de angivelig har sviktet når det gjelder Palestina. Altså et tema som Islam Net-leder Fahad Qureshi mener var det aller viktigste i høstens stortingsvalg.

Reprimande til Stoltenberg

– Jeg er skuffet over SV, men enda mer over Arbeiderpartiet, sa Qureshi i Debatten, og kom med en lang reprimande til Stoltenberg om hvordan muslimene i alle år har støttet partiet hans, men at Ap nå har brutt all denne tilliten ved ikke å trekke Oljefondet ut av selskaper som måtte ha den minste tilknytning til Israel.

– Jeg hadde håpet at våre barn skulle få slippe å vokse opp i et land som har profittert på folkemord, sa Qureshi henvendt til Norges finansminister.

De siste dagene er det særlig SV og leder Kirsti Bergstø som har fått unngjelde for islamistenes kritikk. Bergstø er blant de mange norske politikerne som har gjestet moskeer av alle slag når det går mot valg.

SV-leder i moske med imam som hyllet morder

Klassekampen fulgte med da hun besøkte Jamaat Ahle Sunnat-moskeen i Oslo før valget, under fredagsbønnen der. Bergstø var neppe opptatt av at imamen i den kjønnsdelte forsamlingen, Nehmat Ali Shah, for noen år siden dro til hjemlandet Pakistan for å hedre Mumtaz Qadri, en terrorist som myrdet Salman Taseer, en guvernør som kjempet for Asia Bibi, en kristen kvinne dødsdømt for påstått blasfemi, som Document har skrevet mange saker om. Qadri ble henrettet for forbrytelsen, og imam Nehmat Ali Shah dro fra Oslo til Pakistan for å hedre ham på en markering der. Da hadde imam Shah allerede holdt en appell for å hedre morderen i Oslo, sammen med over 100 muslimer, de aller fleste med bakgrunn fra Pakistan, i en demonstrerte utenfor den pakistanske ambassaden på Frogner.

Anbefalte SV på grunn av Gaza

Men sånt spiller kanskje ikke noen rolle for norske partiledere. Da er Gaza sannsynligvis viktigere, og dét er det ikke bare Islam Net som mener, men også Islamsk Råd Norge (IRN), paraplyorganisasjon for en rekke moskeer i Norge.

Før høstens valg forsøkte IRN å presse partiet Rødt til å stille et ultimatum til Arbeiderpartiet om Oljefondets investeringer i Israel. Da Rødt avslo, ga den islamske organisasjonen sin stemmeanbefaling til SV, som hadde frontet et slikt krav. Begrunnelsen var SVs ufravikelige krav om at de ikke vil forhandle om statsbudsjett med Ap før regjeringen garanterer et uttrekk fra 16 selskaper med bånd til Israels krigføring.

Også Islam Net endte på å anbefale SV før valget, gjennom sin valgpåvirkning Muslimer Stemmer. Muslimene ble anbefalt å stemme SV. På grunn av Gaza. Og det gjorde de i stor grad, i hvert fall i Oslos innvandrerbydeler, viste tall vi fikk se i Debatten. Men Islam Net er likevel utrolig skuffet over at deres innsats så langt ikke har påvirket styringen av Oljefondet, det vil si Statens pensjonsfond utland, som er det egentlige navnet. Et navn som ikke signaliserer noen involvering i Israels krig mot Hamas, eller palestinaaktivisme.

Fahad Qureshi la ut skrytebilde fra opptredenen i Debatten sammen med Mahir Osman. Begge to tilhører det omstridte miljøet Islam Net.

Til tross for Qureshis misnøye med Stoltenberg og SV, var han meget fornøyd med sin opptreden i Debatten, der han også hadde Mahir Osman fra Islam Net og Muslimer Stemmer med på laget. De to fikk fylle store deler av programmet tirsdag, uten avbrytelser av noe slag, eller kritiske spørsmål fra programleder Fredrik Solvang. Inkludert et klipp fra egen skrytevideo, pålagt islamistmusikken.

Islam Net flere ganger i Debatten

Det er slett ikke første gang Islam Net er gjester i NRK. Og heller ikke første gang i Debatten. 7. februar 2023 var for eksempel Mahir Osman deltaker. Temaet da var SIAN og koranbrenning, uten at SIAN var til stede. Fahad Qureshi var fornøyd med NRK den gangen også, og la ut skryt og klipp fra NRK på Facebook.

Dette er altså folk som har frontet noe av det mest ekstreme innen islamsk lov. Mahir Osman støtter håndhilsenekt for muslimer, og Qureshi hånte Shabana Rehman da hun døde i desember 2022. «Det er ikke alle døde som skal respekteres», skrev lederen av Islam Net i en Facebook-gruppe. For å nevne noe …

Da Islam Net kjøpte Oslo Skytesenter for vel 60 millioner kroner i 2021 for å omgjøre det til islamsk senter med ungdomsrekruttering og moské, så reagerte nær sagt alle partier kraftig. Ikke minst siden de både samarbeidet med hatpredikanter og også fikk slike til å hjelpe seg med innsamling av millioner for spredning av radikal islam i Norge.

Disse predikantene har stått for alt fra selvmordsbombing til ekstremt jødehat, men i dag er Islam Net tydeligvis inne i varmen. I hvert fall i NRK.

Gjestelisten til NRK er kanskje selsom for visse konservative som aldri slipper til i NRK, det være seg om temaet er Israel, innvandring, SIAN eller klima, for den del.

Regjeringen setter Etikkrådet på pause, venstresiden reagerer sterkt

 

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.