Norge og Ukraina innleder forsvarssamarbeid. Det settes av 1,5 millliarder til droneuvikling. Men det er bare en del av samarbeidet. Missiler og luftvern står også på programmet. De pengene – 115 millioner – tas fra Nansen-programmet.
Hvordan dette vil innvirke på forholdet til Russland, sies det ingenting om.
Moskva har nettopp advart Washington om at hvis de stiller Tomahawk-missiler til disposisjon for Ukraina, vil det reversere den positive utvikling av forholdet som har funnet sted.
Danmark skal la Ukraina bygge granater i Vojens i Sønder-Jylland. Nå følger Norge etter.
Norge vil bruke 1,5 milliarder kroner de neste 10 årene på et eget landdrone-program, melder VG.
Det ble opplyst på Army Summit-konferansen på Akershus festning i Oslo torsdag, ifølge avisa.
– I dag kunngjør jeg etableringen av Hærens landdroneprogram. Vi omdisponerer 1,5 milliarder kroner over de neste ti årene for å fremskynde testing, innovasjon og anskaffelser, sa hærsjef Lars Lervik i sin tale. (NTB)
Tenker langsiktig
Noen har tenkt lengre frem. Norge binder seg til Ukraina. Man kan si at Ukraina i praksis dermed blir integrert i NATO. I gavnet, om ikke i navnet.
Hvordan Russland vil reagere på dét, gjenstår å se. Men Norge stiller ikke i samme divisjon som USA.
Norge og Ukraina skal sammen utvikle forsvarsteknologi som missiler og luftvern. 115 millioner kroner fra Nansen-programmet settes av til samarbeidet.
Samarbeidsprogrammet har fått navnet BraveNorway, opplyser Forsvarsdepartementet.
Målet er et tettere samarbeid mellom norsk og ukrainsk forsvarsindustri for å utvikle teknologi som Ukraina raskt kan ta i bruk, blant annet missiler, luftvern, og anti-dronesystemer.
– Krigen i Ukraina preges av en hurtig teknologisk utvikling, hvor utfordringene i felt stadig endrer seg. Derfor er det avgjørende at vi bidrar til å gire opp innovasjonstakten, slik at ukrainerne raskt kan ta i bruk løsninger de faktisk trenger for å få et fortrinn på slagmarken, sier statssekretær Andreas Flåm (Ap).
Norge og Ukraina skal hver bidra med 10 millioner euro, rundt 115 millioner kroner. (NTB)
