Daværende FBI-sjef James Comey lekket hemmeligstemplede dokumenter til pressen for å ødelegge Trump, viser avgradere dokumenter. Det forhindret ikke at Comey satt i Kongressen og benektet at han hadde lekket eller latt andre gjøre det, hvilket også var tilfelle. Spørsmålet er om Comey vil bli stilt til ansvar.
Foreldelsesfristen er normalt fem år, men hvis dokumentene faller inn under spionasjeloven, er det ti år. Da er Comey ikke i det fri.
Comey brukte sin juridiske sjef James Baker og stabssjef James Rybicki som løpegutter.
Memoene inneholder detaljer om bevis og intervjuer samlet av agenter fra US Postal Inspection Service (USPIS) om klassifisert informasjon som ble lekket til The New York Times i oktober 2016, før valget i november hvor republikaneren Donald Trump beseiret demokraten Hillary Clinton.
«USPIS-etterforskningen avdekket også at Baker røpet klassifisert informasjon fra den amerikanske regjeringen til NYT i den tro at han hadde fått instrukser og fullmakt til dette fra den daværende FBI-direktøren James Comey», heter det i et sammendragsmemo. «For eksempel antydet Baker under intervjuer at FBI-stabssjef James Rybicki hadde instruert ham (Baker) om å røpe informasjonen til NYT, og Baker forsto at Rybicki videreformidlet denne instruksen og fullmakten fra Comey.»
Justisminister Pam Bondi sier at Comey må stilles til ansvar.
Bondi fortalte Just the News torsdag at hun var fast bestemt på å stille de ansvarlige for de ennå ustraffede lekkasjene til ansvar.
«Dette dokumentet, som er utarbeidet på min anmodning, bekrefter det mange amerikanere lenge har mistenkt: at tidligere FBI-direktør James Comey og hans stabssjef har opptrådt på en avskyelig måte», sa hun. «De som ble betrodd å beskytte vår nasjons hemmeligheter og sviktet dette ansvaret, må stilles til ansvar.»
https://justthenews.com/government/federal-agencies/exclusive-prosecutors-secured-evidence-comey-authorized-classified


