Et dyrt havvindprosjekt utenfor Hammerfest kan realiseres innen fem år og levere strøm til Melkøya. Dette melder E24.

«Vi er nærmest de eneste som kan levere deler av det Melkøya trenger før 2030», sier Gunnar Birkeland, administrerende direktør for Source Galileo Norge og styreleder i Goliatvind.

Neste måned leverer han en søknad til Energidepartementet for å få grønt lys til et havvindprosjekt utenfor Hammerfest i Finnmark. Det er snakk om fire 300 meter høye havvindturbiner som skal spinne i nærheten av oljefeltet Goliat.

Prosjektet kan levere ti prosent av strømmen Equinor trenger for å elektrifisere gasskraftanlegget på Melkøya.

Fredag meldte Kjell Inge Røkke at hans grønne spydspiss Aker Horizons vil bli slukt av moderselskapet Aker. Den kjente forretningsmannen sier at det ikke er mulig å tjene penger på havvind.

Planlagte datasentre krever mer kraft enn alle boliger på Sør- og Sørvestlandet

Statnett mener det haster med nye kraftlinjer, datasentre gir økt strømforbruk

Birkeland hevder derimot at prosjektet utenfor Hammerfest vil kunne ta kostnadsstøyten for kommende prosjekter innen flytende havvind.

Han sier Goliatvind-prosjektet har investorer med «dype lommer», men at det er nødt til å bli et spleiselag mellom selskaper og stat dersom vindturbinene skal bli en realitet.

Prosjektet har fått tilsagn om 2 milliarder kroner fra statlige Enova, men det er ikke nok, hevder Birkeland overfor E24.

Strømmen som turbinene vil produsere, vil bli svært dyr på grunn av kostnadene i prosjektet, og dermed er man nødt til å «hjelpe» kjøperne.

Gunnar Birkeland har foreslått for regjeringen Støre at Equinor bør få et ekstra fradrag på skatt dersom de tegner en avtale om strøm fra flytende havvind til Melkøya.

Kjøp «Usikker vitenskap» av Steven E. Koonin som papirbok her og som e-bok her!

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.