Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) dro til Brussel med en norsk delegasjon for å snakke med EU-toppene. EU-president Ursula von der Leyen sa på en pressekonferanse med Støre at Norge og EU er integrert gjennom felles markeder.
«For å være tydelig – Norge er innenfor vårt indre marked, og vil fortsette å være det», uttalte hun. Videre sa hun at EU er i tett samarbeid med Norge. «Norge er et medlem av vår europeiske familie. Vi er forent gjennom våre felles verdier, og integrert gjennom vårt indre marked».
Å utfordre EU og bruke norsk naturgass som et pressmiddel for å få innflytelse, er derimot noe Støre blankt avviser overfor avisen VG.
«Det er helt uaktuelt. Det å gjøre seg vanskelig og utnytte innflytelse på den måten, det har egentlig aldri vært Norges strategi, og det tror jeg er bra».
«Det er noen som sier at vi burde bruke gassen som et forhandlingskort for å presse frem gode løsninger. Det avviser jeg fullstendig. Jeg tror vi får mer igjen ved å være pålitelige, levere etter avtaler og være lydhøre», hevder statsminister Støre.


