VG ville sette punktum for Shada-saken og «gi henne fred». Foreldrene skal ikke være enige i VGs fremstilling. De vil ikke snakke med VG, og VG spør ikke hva det kan skyldes. Nå kommer nye ting for dagen, saker som VG må ha kjent til, og de peker i en helt annen retning enn legen i hvit frakk.
Det palestinske nyhetsbyrået WAFA hadde 31. august en story om Shadas merkelige død skrevet av Ehab Rimawi. Her heter det at foreldrene fikk vite av politiet at Shada var blitt drept.
Den palestinske ambassadøren Marie Antoinette Sedin sier til WAFA at norsk politi har fortalt henne at Shada ble utsatt for drap, men at det ikke var klart hva som skjedde. De vil kanskje få svaret når den rettsmedisinske rapporten foreligger.
Sedin sier det er vanskelig for palestinske myndigheter å gjøre noe, siden familien er norske statsborgere.
Dette er i storyen datert 31. august.
Men 3. september sender WAFA ut en ny story, om et møte mellom ambassadør Marie Antoinette Sedin og UD der de diskuterte drapet på Shada.
Sedin diskuterte omstendighetene ved drapet på Barghouti og familiens situasjon.
UD sa det var begrenset hva de kunne gi av opplysninger, siden Shada var norsk statsborger. Hun var til og med gitt et annet navn, Lisa Anderson. Noen troverdig forklaring på navnebyttet er aldri kommet.
VG anførte at Sedin senere sa det var dårlig kommunikasjon med politiet som gjorde at hun trodde Shada var drept. Nå avsanner hun noe WAFA siterer henne på:
– Jeg har sett at det er mye feilinformasjon og rykter om denne saken. Men jeg kan ikke kommentere dødsårsaken. Jeg har ikke sagt at Shada ble drept, sier ambassadør Marie Antoinette Sedin i dag.
VG lar Sedin slippe med det, og konfronterer henne ikke med at hun selv oppsøkte UD i begynnelsen av september 2019 for å snakke om Shada-saken.
Det er første gang det kommer frem at Sedin oppsøkte UD og ba om hjelp til å kaste lys over dødsfallet.
Ikke lenge etter kom president Mahmoud Abbas på besøk.
Høyreledelsen «mener» at Shada ikke var tema da Abbas møtte utenriksminister Eriksen Søreide.
Men hvor vanlig er det at en palestinsk jente mister livet på en statlig barnevernsinstituasjon?
– Verken Eriksen Søreide eller Solberg mener at Shadas dødsfall ble tatt opp i møtet. Vi viser ellers til Utenriksdepartementet for ytterligere detaljer om møtet, skriver partiledelsen.
De skriver «mener», det er det samme som «kan ikke huske», eller også at det bekvemt å glemme. I utlandet er det kutyme at man ikke tar dementier for god fisk hvis de ikke kan dokumenteres.
Hvis den norske stat er innblandet i Shadas dødsfall, vil det sitte langt inne å få ut noen svar.
VG virker mest opptatt av å legge ballen død.
Bistanden til de palestinske områdene er i år på 2 milliarder kroner. Styrkeforholdet er ujevnt. Palestinske myndigheter utfordrer nødig de norske.
Men nå arbeider Djuve-kommisjonen med å granske UD, og Shada-saken har berøringspunkter med Epstein-saken. Den handler egentlig om korrupsjon: Da Ine Eriksen Søreide var utenriksminister, fikk UD i desember 2019 tips om at Terje Rød-Larsens fredssenter IPI var clearinghouse for rekruttering av unge jenter til Epsteins «byrå». UD sendte saken over til statsadvokatembetet i Southern District of New York.
I desember 2019 var Epstein død i cella si på Manhattan. Det var ingen omkostninger forbundet med å løfte saken. Epstein hadde ikke lenger noen tråder å trekke i. Men kanskje det var ens egne man skulle beskytte? UD hadde mange svin på skogen.
Var Shada-saken ett av dem?

Flere artikler i denne serien
- Shada-saken: NRK ønsketenker om at prostitusjons-teorien er tilbakevist
- Sak mot fylkestingspolitiker om deling av Shada-foto henlagt og gjenåpnet
- Kampen om narrativet i Shada-saken
- Statsforvalteren i Møre og Romsdal vil granske Rodgeir Vinsrygg
- Shada-saken skaper problemer for regjeringen, som nå lover å «ta grep»
- Faktisk.no og VG mot Shada-teamet
- Shada-saken – åpent brev til VGs Gard Steiro
- Shada-teamet beklager feil opplysninger
- 5 fakta i Shada-saken, pluss et faktum til
- Pressens rolle i Shada-saken
- Ble Shadas foreldre utsatt for justismord?
- Dom fra 2016 reiser nye spørsmål i Shada-saken
- Shada-saken ruver mer og mer
- Livestream om Shada-saken
- – Shada døde under merkelige omstendigheter
- Document sender direkte fra pressekonferanse i Shada-saken
- Doc-TV: Shada-saken oppe i Stortinget, regjeringen gjemmer seg
- Shada-saken opp i Stortinget: – Utpeker seg som spesielt ille
- Doc-TV: Shada-saken har nådd et nytt nivå
- Shada-saken er ved å bryte gjennom i offentligheten
- Livestream om Shada-saken tirsdag kl. 11.30
- Ap-politikere krevde psykiatrisk legesjekk av Shada-varsler
- Shada-saken kaster lange skygger
- Foredrag i Bergen: Hva skjedde med Shada?

